Bezpieczeństwo publiczne i osobiste

Bezpieczeństwo publiczne i osobiste
Tym razem prezentujemy przegląd aplikacji poprawiających nasze bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.

Mass Event Security

Mass Event Security

Aplikacja oferuje niezbędne informacje o tym, co należy robić w rozmaitych sytuacjach krytycznych, czy i jak reagować w przypadku napadów lub ataków terrorystycznych, gdy zagrożone staje się życie i zdrowie większych grup osób.

Mass Event Security zawiera cztery kategorie zdarzeń: Pierwszą Pomoc, Imprezy Masowe, Active Shooter i Terroryzm Bombowy. Za pomocą czytelnych ikon oraz prostych poleceń użytkownikowi prezentowane są ogólnie przyjęte procedury postępowania.

Dowiadujemy się m.in., jak reagować na zagrożenia, które mogą pojawić się na imprezie masowej, oraz jak radzić sobie w przypadku wybuchu paniki. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest tzw. Active Shooter, czyli jednostka aktywnie zaangażowana w usiłowanie zabójstwa lub zabójstwo osób na zaludnionym obszarze bez selekcji ofiar (zazwyczaj za pomocą broni palnej). Aplikacja daje wskazówki dotyczące możliwych reakcji w przypadku takiego zagrożenia: ucieczki, ukrycia się, a nawet podjęcia walki z napastnikiem. W części dotyczącej terroryzmu znajdziemy porady, na co zwracać uwagę w swoim otoczeniu, gdy istnieje ryzyko detonacji ładunku wybuchowego, a także algorytmy zachowania podczas kontroli czy ewakuacji.

Geavi

Geavi - zrzut ekranu

Ta aplikacja po uruchomieniu nagrywa przez cały czas wszystko, co dzieje się w naszym otoczeniu. Można z niej korzystać w dwóch trybach: offline i online. W tym pierwszym nagrania będą dostępne w pamięci urządzenia, którego używamy. Tryb online wymaga zaś założenia konta w usłudze Geavi.com. Wykonane przez nas przy użyciu aplikacji mobilnej nagrania trafią wtedy na nasze konto i będą tam dodatkowo zabezpieczone. Założenie konta wymaga jednak opłacenia kosztów korzystania z usługi. Aplikacja pozwala też udostępniać nagrane filmy, np. na Facebooku lub Twitterze.

Podczas nagrywania filmu przy użyciu aplikacji Geavi można jednocześnie wybrać numer telefonu osoby, z którą chcemy porozmawiać. Program przez cały czas pracuje w tle, da się więc praktycznie bez ograniczeń korzystać ze smartfona. Jednocześnie aplikacja pozwala włączyć dane GPS, a wszystko po to, aby wideo było opatrzone precyzyjnym geotagiem, co może się przydać przy ustalaniu faktów, jeśli spotka nas jakieś przykre zdarzenie.

Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość automatycznego wybierania ratunkowych numerów telefonicznych, których lista dopasowuje się do bieżącej lokalizacji użytkownika. Wszystko dostajemy w ładnej dla oka szacie graficznej, wykonanej w nawiązaniu do google’owej stylistyki Material Design.

iPolak

iPolak - zrzut ekranu

Bezpłatna aplikacja iPolak to niezbędnik w podróży przygotowany przez polski resort spraw zagranicznych. Wskazuje drogę do naszej najbliższej placówki dyplomatycznej, podpowiada, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu i jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej także znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących, publikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Aplikacja zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków również dzięki takim funkcjom, jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W aplikacji znajdziemy opisy sytuacji panujących w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez MSZ podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania.

iPolak pozwala na dzielenie się ostrzeżeniami dla podróżujących oraz ich udostępnianie w mediach społecznościowych. Można tu też znaleźć porady dla kierowców, a także informacje o obowiązujących w czasie podróży ubezpieczeniach czy szczepieniach, z których należy skorzystać przed wyjazdem.

bSafe - Personal Safety App

Aplikacja bSafe – Personal Safety App opiera się na ciekawym pomyśle. Twórcy łączą bowiem świat online ze światem offline, wykorzystując aplikację mobilną i sieć relacji społecznych z prawdziwego świata do stworzenia swego rodzaju systemu, dzięki któremu można poczuć się bezpieczniej. Ważne jednak, aby pamiętać, że na początku użytkowania bSafe należy utworzyć konto w aplikacji, wykorzystując do logowania konto Facebooka lub adres e-mail. Trzeba też podać swój numer telefonu, co sprawia, że program może budzić kontrowersje wśród osób dbających o prywatność.

Na ekranie głównym wyświetla się mapa z kluczowymi funkcjami programu. Pierwsza z nich to Follow Me, dzięki której możemy udostępniać wybranej grupie osób naszą pozycję wg danych GPS w czasie rzeczywistym. To może się przydać, gdy wracamy do domu późną porą. Druga opcja to Fake Call, pozwalająca uruchomić symulowane połączenie telefoniczne od wybranego kontaktu z naszej książki adresowej.

Kolejną opcją jest Alert Friend. Gdy z niej skorzystamy, osoby, którym udostępniamy informacje o nas w aplikacji bSafe, otrzymają powiadomienie o tym, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej, wraz z dokładnymi danymi o naszej lokalizacji. Opcjonalnie można też skorzystać z funkcji nagrywania wideo tego, co się dzieje i przesyłania materiału wybranym znajomym.

Moja Komenda

Moja Komenda - zrzut ekranu

Appka ta jest oficjalną aplikacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jej zadaniem jest pomoc w szybkim odnalezieniu najbliższego posterunku policji oraz, w razie potrzeby, w nawiązaniu kontaktu telefonicznego.

Moja Komenda ma dwa tryby pracy. W pierwszym widzimy najbliższe posterunki w formie listy. Z tego poziomu możemy również skorzystać z wyszukiwarki. W taki sposób uzyskamy dostęp do danych wszystkich komend w kraju.

Drugi tryb to tradycyjny podgląd mapy z naszą lokalizacją i zaznaczonymi pobliskimi posterunkami. Możemy zaproponować, aby program kierował nas do nich, sprawdzić, jak wyglądają w Street View bądź też uzyskać dane kontaktowe.