Aplikacje na wakacje

Aplikacje na wakacje
Zapraszamy na mały przegląd mobilnych aplikacji, które mogą się przydać podczas wakacyjnych wojaży.

E-podróżnik

E-podróżnik

Dobra informacja dla pasażerów pociągów i autobusów, a także zwolenników podróżowania pieszo – wszystkie te środki transportu obsługuje aplikacja, która pomoże zarówno w przemieszczaniu się po konkretnym mieście, jak też w podróżach na znaczne odległości.

E-podróżnik jest oparty na popularnym serwisie internetowym, agregującym i gromadzącym dane udostępniane przez ogromną liczbę firm przewozowych, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Wśród funkcji oferowanych przez program dostępne jest wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej (tramwaje, autobusy i trolejbusy) w ponad dwudziestu pięciu aglomeracjach w Polsce, Czechach i Niemczech. E-podróżnik pokazuje rozkłady jazdy ponad trzystu przewoźników z wymienionych krajów.

 

TripAdviso

TripAdvisor

Aplikacja m.in. porównuje ceny zebrane z ponad dwustu witryn, szukając najniższej, przegląda miliony recenzji, opinii, filmów wideo i autentycznych zdjęć udostępnionych przez podróżnych, znajduje najlepsze hotele, w tym również te uhonorowane specjalną nagrodą Travellers' Choice, szuka restauracji według kuchni oraz zakresu cen i opinii, porównuje koszty przelotów i szuka atrakcyjnych promocji.Jedna z najbardziej znanych na świecie stron dla podróżujących, TripAdvisor, powinna się znaleźć w smartfonie każdego turysty. Na podstawie położenia GPS program wskazuje nam najbliższe restauracje oraz zróżnicowane atrakcje turystyczne, których jest w bazie całe mnóstwo. Działa również na terytorium Polski. Nie jest to co prawda FourSquare, ale przyznajmy szczerze – od kiedy to w FourSquare przeczytamy o historii zabytkowej baszty?

Użytkownicy TripAdvisor mogą dodawać własne zdjęcia i recenzje oraz dyskutować na forum, na bieżąco doskonaląc działanie całego projektu. Aplikacja pozwala zrobić zdjęcie bezpośrednio przy użyciu urządzenia z systemem Android, wyposażonego w aparat fotograficzny. Umożliwia również przesyłanie informacji do telefonu i z niego za pośrednictwem Internetu.

 

CoiGdzie

Coigdzie

To aplikacja dla wszystkich ciekawych tego, co dzieje się w mieście, w którym przebywają. Oparta jest na stronie internetowej coigdzie.pl. Oferuje informacje o kilkunastu tysiącach wydarzeń z całej Polski i 130 tys. projekcji kinowych w każdym miesiącu. Dzieli wydarzenia kulturowe na pięć kategorii: muzyka, kino, teatr, rodzina i sport. O interesujących nas imprezach dostajemy takie wiadomości, jak: adres (położenie na mapie – niestety, bez możliwości nawigacji), obszerny opis, godzina rozpoczęcia, cena, e-mail, telefon oraz nazwa strony domowej.

Na jednej stronie mamy podany dzień tygodnia (z możliwością zmiany) oraz wymienione kina i godziny seansów. Wybierając np. konkretne kino, otrzymamy dodatkowe informacje o granych w nim filmach w poszczególnych dniach tygodnia. Z poziomu opisu filmu możemy przejrzeć jego szczegółowe dane, a także znaleźć inne kina w okolicy, w których jest wyświetlany.

CoiGdzie informuje więc o rozmaitych otaczających użytkownika wydarzeniach kulturalnych. Sztuki teatralne, koncerty, imprezy plenerowe, wyjątkowe pokazy, wystawy oraz inscenizacje – to wszystko składa się na potężną bazę danych. 

  

iPolak

iPolak

Aplikacja iPolak została stworzona na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za jej pomocą w przystępny sposób sprawdzimy najważniejsze informacje dotyczące państwa, do którego chcemy się udać – dowiemy się, jak wyglądają tam kwestie celne, prawne, zdrowotne i bezpieczeństwa. Ponadto sprawdzimy pełną listę ostrzeżeń dla podróżujących, a nawet wykonamy telefon alarmowy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (bezpośrednio z aplikacji, za pomocą przycisku SOS).

Aplikacja pozwala znaleźć również ogólne informacje dotyczące obyczajów panujących w danym kraju, jego kultury i dogodnych sposobów podróżowania po nim. Cennym narzędziem może okazać się mapa z zaznaczonymi placówkami dyplomatycznymi, danymi kontaktowymi i opcją wyznaczenia trasy do każdej z nich.

iPolak zawiera też aktualne dane dotyczące warunków wjazdu do poszczególnych krajów i pobytu w nich – jakie dokumenty potrzebne są do podróżowania, czy niezbędne są wizy i jak je zdobyć. Pomocne mogą okazać się także informacje o produktach objętych cłem przy przekraczaniu granicy i najważniejszych dla obywatela Polski przepisach prawnych obowiązujących w miejscu pobytu.

 

Avast Wi-Fi Finder

Avast Wi-Fi Finder

W czasach, gdy niemal każdy ma smartfona, a ten z kolei wymaga dostępu do Internetu, appka umożliwiająca w kilka sekund odnalezienie najbliższych hot-spotów i miejsc z siecią Wi-Fi może okazać się bezcenną pomocą w podróży.

Co potrafi Avast Wi-Fi Finder? Umie podłączyć się do najszybszej i najbardziej bezpiecznej sieci w okolicy. Może poprowadzić użytkownika do najbliższego hot-spotu Wi-Fi, polecanego przez lokalnych użytkowników. Z kolei funkcja Smart Connect pozwala znaleźć najszybszą sieć i zoptymalizować połączenie internetowe.

Aplikacja jest w stanie określić, czy np. konkretny hot-spot będzie wystarczająco szybki, aby oglądać filmy na YouTube – pozwala na to wbudowany test prędkości Internetu. Za jej pomocą da się również zobaczyć, czy ktoś nie podłączył się ukradkiem do naszego Wi-Fi. Skaner Find Connected Devices (Znajdź podłączone urządzenia) zapewnia natychmiastowe odpowiedzi, wyświetlając listę wszystkich sprzętów korzystających z sieci. Funkcja Wi-Fi Security Scan wykrywa również potencjalne luki w zabezpieczeniach i problemy sieci.