Test aplikacji: alternatywy dla Google Maps

Test aplikacji: alternatywy dla Google Maps
Poniżej przedstawiamy test pięciu aplikacji programów alternatywnych dla Google Maps.

Maps.me

Aplikacja ta oferuje bogaty zbiór map offline, rozbudowana nawigacja dla kierowców, rowerzystów i pieszych oraz wszechstronne narzędzie do planowania tras i wycieczek, które w kolejnych etapach można udostępniać innym użytkownikom. Program obfituje w przydatne dla turysty wskazówki. Sprawdzić tutaj można m.in.: bazę atrakcji turystycznych, spis szlaków pieszych oraz sprawdzone trasy do wędrówek, które często dodają sami użytkownicy.

Appka działa offline, więc pozwala oszczędzać pakiety danych internetowych. Jednak dla przyzwyczajonych do map online, takich jak Mapy Google, może to być trudne do zaakceptowania. Mapy aktualizowane są codziennie przez miliony użytkowników OpenStreetMap. Są tu więc dostępne szczegółowe plany miast.

Wyszukiwanie odbywa się w oparciu o różne kategorie, np. restauracje, kawiarnie, atrakcje turystyczne, hotele, bankomaty i transport publiczny (metro, autobusy itd.). Istnieje możliwość rezerwowania noclegów przez stronę Booking.com bezpośrednio w aplikacji. Jeśli wędrujemy na piechotę lub jedziemy rowerem, aplikacja pokazuje kierunek nachylenia terenu.

Maps.me

Producent: Maps.me (Cyprus) Ltd.
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 7/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena ogólna: 7,5/10

MapQuest

Stary program mapowy, który istnieje mniej więcej tak długo, jak Google Maps i na pierwszy rzut oka działa bardzo podobnie. Jest to zarazem narzędzie internetowe, jak i aplikacja mobilna. MapQuest rozpoznaje lokalizację użytkownika na podstawie adresu IP (w internecie stacjonarnym) lub GPS (jeśli korzystamy z telefonu komórkowego).

Wskazówki dla kierowców dotyczące trasy są uznawane za bardzo dokładne i m.in. zawierają aktualizowany na bieżąco poziom natężenia ruchu drogowego, odległość, a nawet szacunkowe koszty paliwa potrzebne do wykonania jazdy.

Aplikacja mobilna MapQuest ma więcej funkcji niż narzędzie internetowe. Oferuje ona więcej opcji wyszukiwania lokalizacji za pomocą jednego przycisku, obiektów, takich jak szpitale, parkingi, poczty, szkoły i inne. Wyświetla również bieżącą temperaturę w danej lokalizacji. MapQuest pod niektórymi względami jest lepszy niż Google Maps, oferując funkcje i usługi, których Google nie daje. Jednak ma w porównaniu z tym narzędziem także wady, np. mniej dokładnie planuje trasy czy rzadziej się aktualizuje.

MapQuest

Producent: MapQuest Holdings LLC
Platforma: Android, iOS, Windows
Oceny
Możliwości: 7/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna: 8/10

Waze

Waze informuje o korkach, robotach drogowych, policji, wypadkach i innych wydarzeniach na drodze w czasie rzeczywistym. Jednocześnie zmienia sugerowana trasę, kierując się tymi informacjami, pozwalając kierowcy ominąć utrudnienia. Czyli samo robi to, co kiedyś zależało od radia kierowców, CB-Radia kierowców ciężarówek, orientacji własnej doświadczonego kierowcy w terenie.

Zawarta w Waze Live Map umożliwia szybkie wyszukiwanie miejsc docelowych i planowanie tras dojazdu do nich. Aplikacja oferuje również Waze Map Editor, który służy do konfiguracji własnych spersonalizowanych map. Użytkownik może udostępniać swoje alerty drogowe, ostrzeżenia o zagrożeniach, zapisywać ciekawe miejsca, umieszczać zdjęcia z kamer lub wzywać pomoc drogową za pomocą programu.

W porównaniu z Mapami Google Waze ma o wiele bardziej społecznościowy, nastawiony na współdziałanie, charakter. Appkę można zintegrować z aplikacjami muzycznymi i rozrywkowymi. Jednak mapy Waze uznawane są za mniej szczegółowe niż Google Maps. Zaś w porównaniu z innymi programami nawigacyjnymi liczba funkcji jest tu ograniczona.

Waze Navigation & Live Traffic

Producent: Waze Inc.
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 8/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna 8,5/10

OpenStreetMap i OsmAnd

Na "silniku" tym pracują inne aplikacje, takie jak opisywana tu także Maps.me. Jest to więc źródło danych i map, z którego można korzystać bezpośrednio. Tak naprawdę to trzeba mówić o dwu usługach, które działają niezależnie. Pierwsza z nich to narzędzie do mapowania OpenStreetMap, a druga to aplikacja mobilna OsmAnd, która pobiera dane z bazy danych lokalizacji OpenStreetMap.

Aby korzystać z aplikacji OsmAnd mobile, trzeba pobrać mapy dla określonych lokalizacji. Darmowa wersja zawiera również siedem darmowych map do pobrania. Po pobraniu, którego można dokonać w miejscu, gdzie pakiety danych nie są problemem, mamy do dyspozycji bardzo szczegółowe mapy w telefonie, bez konieczności łączenia się z siecią, co w wielu sytuacjach jest bardzo wygodne.

Pobierane mapy są bardzo dokładne. Są na nich nawet kierunki przepływu rzek. Szczegółowość map i działanie offline to wielki atut OsmAnd w porównaniu z Mapami Google. Jednak są to przede wszystkim mapy. Funkcje nawigacyjne, do których użytkownicy internetowych map są przyzwyczajeni, są tu mocno zaniedbane.

OsmAnd

Producent: OsmAnd
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 6/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena ogólna: 7/10

HERE WeGo

Program dość podobny do tego, co oferuje Google Maps czy Map- Quest, ale ma swoje własne unikatowe funkcje, np. możliwość wykorzystania go do wspólnego użytkowania samochodu, car sharingu. Jest też możliwość pobierania map do pracy w trybie offline, dzięki czemu oszczędzamy na pakietach transferu danych.

Aplikacja jest prosta w użyciu. Za pomocą zaledwie kilku naciśnięć można przełączyć się w niej z widoku klasycznego na satelitarny, tranzytowy albo drogowy. Niektóre informacje, takie jak np. ceny biletów komunikacji miejskiej i stawki za przejazdy taksówką, mile zaskakują. Nie ma tu takiego nagromadzenia gadżetów i powiadomień jak w Waze, co niektórzy doceniają.

HERE WeGo oferuje informacje o przejazdach transportem publicznym dla prawie półtora tysiąca miast świata, w tym Nowego Jorku, San Francisco, Londynu, Berlina, Monachium, Paryża, Barcelony, Madrytu, Rzymu, Mediolanu, Vancouver, Toronto, Sydney, Melbourne i wielu innych. Główne zalety aplikacji w porównaniu z Google Maps to przede wszystkim prostszy i znacznie bardziej przyjazny interfejs nawigacyjny.

Jednak ta prostota okupiona jest tu też mniejszą liczbą funkcji, co może przeszkadzać komuś, kto potrzebuje ich szerszego wachlarza.

HERE WeGo - miejska nawigacja

Producent: HERE Apps LLC
Platforma: Android, iOS
Oceny
Możliwości: 8,5/10
Łatwość obsługi: 9,5/10
Ocena ogólna: 9/10

Zobacz także:

Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach
Wyszukiwarki oparte na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji
Aplikacje na wakacje