Jak działa kod QR

Jak działa kod QR
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z charakterystycznymi, kwadratowymi czarno-białymi kodami. Obecnie coraz częściej można je zauważyć w prasie, na okładkach czasopism, czy nawet na wielkoformatowych billboardach reklamowych. Czym tak naprawdę są kody QR i jaka jest ich zasada działania?

Kod QR (skrót pochodzi od ang. "Quick Response" - szybka odpowiedź) powstał w Japonii już dość dawno, bo w 1994 roku. Wynalazła go firma Denso Wave, która miała pomóc Toyocie na bieżąco śledzić stan pojazdów w trakcie procesu ich produkcji.

W odróżnieniu od standardowego kodu kreskowego, obecnego na niemal każdym dostępnym w sklepach produkcie, kod QR posiada bardziej skomplikowaną strukturę, która pozwala na zapisanie o wiele większej ilości informacji niż w standardowych "paskach".

Oprócz większej pojemności oraz podstawowej funkcji kodowania numerycznego, kod QR umożliwia też zapisywanie danych tekstowych korzystających z alfabetu łacińskiego, arabskiego, japońskiego, greckiego, hebrajskiego oraz cyrylicy. Z początku oznaczenie tego typu wykorzystywane było głównie w produkcji, gdzie pozwalało w łatwy sposób sprawować kontrolę i szczegółowo oznaczać przedmioty na danym etapie ich wytwarzania. Wraz z rozwojem Internetu zaczęło ono zdobywać szersze zastosowania, by w pełni

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w październikowym numerze magazynu Młody Technik

Ciekawe zastosowanie kodów QR przez Tesco w Południowej Korei