Bitcoiny i inne waluty wirtualne będą akceptowane powszechnie

Bitcoiny i inne waluty wirtualne będą akceptowane powszechnie
e-suplement
Internetowy pieniądz nie śmierdzi Już w 2014 roku w niektórych krajach powszechnie akceptowany jako środek płatniczy będzie alternatywny wirtualny pieniądz ? zapewne jakaś pochodna i pokrewna forma głośnego BitCoina, być może facebookowego ?kredytu?. Prognozy nie mówią o jakiejś konkretnej walucie, raczej o tendencji, która logicznie wynika m.in. ze zjawisk zachodzących na opisywanym przez nas rynku pracy.

Wartości, takie jak miejsce na liście wyników w wyszukiwarce Google czy Bing, albo liczba ?polubień i udostępnień? na platformie takiej jak Facebook, które osobom z bardziej tradycyjnym nastawieniem mogą wydać się abstrakcyjne i dość wątpliwe, przeliczają się na realne pieniądze, przychody ze sprzedaży, nowych klientów, rozwój biznesu.

To nie jest fikcja. Dobrze to wiedzą firmy sprzedające w Internecie dobra i usługi.

Wkrótce do chętnych trafi karta płatnicza zasilana walutą BitCoin. Planuje to BitInstant, jeden z serwisów ułatwiających wymianę i przesyłanie elektronicznej waluty BitCoin. Karta ze znakiem MasterCard umożliwiać będzie płatności w fizycznym świecie. To kolejny krok do uznania i powszechnej akceptacji sieciowego pieniądza w tradycyjnej gospodarce.

Czym właściwie jest BitCoin, bo może nie wszyscy czytelnicy MT wiedzą. Nazwą tą określa się stworzony i działający od lat w Internecie system monetarny. Jednostki, czyli BitCoiny, są porcjami informacji generowanymi przez użytkowników sieci przez wykonywanie czasochłonnych obliczeń. Proces tworzenia monet, określany też jako ?mining? (wydobycie) porównuje się często do wydobywania kruszcu w systemie waluty opartej na złocie ? wymaga on nakładów energii i czasu.

Algorytm waluty stworzony został przez niejakiego Satoshi Nakamoto (to pseudonim ? nie nazwisko). Określa zasady działania systemu i gwarantuje, że podaż pieniądza nie będzie za wysoka. Możliwe jest wygenerowanie w sumie 21 mln monet, co ma uchronić BitCoin przed inflacją i z biegiem czasu zwiększać wartość będących w obiegu monet. Monety można zamieniać na narodowe waluty za pośrednictwem Internetowych kantorów. Obecny kurs 1 BTC wynosi około 30 złotych.

Emisja karty płatniczej BitCoin oznacza pośrednią akceptację Internetowej waluty w milionach punktów handlowych i usługowych na całym świecie. Jednak posiadacze tego pieniądza będą musieli zrezygnować z części anonimowości, którą gwarantuje im system BitCoin w Internecie. Przepisy bowiem, np. te zapobiegające praniu brudnych pieniędzy, nie pozwalają posiadaczom kart na ukrycie wszystkiego o sobie.

Jak widać na filmie, który prezentujemy, dostępne są już też automaty sprzedające na pieniądz BitCoin (1). Zatem waluta Internetu staje się pełnoprawnym środkiem płatniczym.

 

Ciąg dalszy tego artykułu znajdziesz w marcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn