Energia ze sztucznego liścia

Energia ze sztucznego liścia
e-suplement
Energia ze sztucznego liścia

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Daniela Nocery, chemika z Massachusetts Institute of Technology (USA) stworzył urządzenie wielkości karty do gry i podobnej grubości. Na płytce krzemowej znajdują się komórki światłoczułe, elektroniczny układ do konwersji energii oraz katalizator. Urządzenie zanurzone w pojemniku z ok. 4 l wody i wystawione na działanie światła słonecznego rozkłada wodę na tlen i wodór, które mogą być przechowywane w ogniwach paliwowych.

Skonstruowano je z tanich materiałów ? jako katalizatorów użyto związków kobaltu i niklu ?Sztuczny liść jest obiecującym źródłem energii dla biednych i rozwijających się krajów.

Można sobie wyobrazić wsie w Afryce czy Indiach, które będą w niedalekiej przyszłości wytwarzać prąd właśnie za pomocą takich urządzeń? ? powiedział Nocera. Sztuczny liść jest urządzeniem stabilnym ? w warunkach laboratoryjnych pracował bez przerwy ponad 45 godzin. Proces fotosyntezy w nim zachodzący był 10-krotnie wydajniejszy niż działający w naturalnym liściu. (Eurekalert)

Przeczytaj także
Magazyn