Ocean Europy zasolony taką samą solą jak ziemskie morza?

Ocean Europy zasolony taką samą solą jak ziemskie morza?
Najnowsze badania sugerują, że jeśli chodzi o skład chemiczny, ogromny ocean pod lodową skorupą Europy, najbardziej znanego księżyca Jowisza, może być całkiem podobny do mórz ziemskich. Wcześniej uważano, że w tym dwukrotnie większym niż cała woda Ziemi rezerwuarze dominują sole siarczanowe. Jednak Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykrył na mroźnej powierzchni Europy obecność chlorku sodu (NaCl, czyli zwykłej soli kuchennej), co każe zweryfikować panujące poglądy.

- Musimy ponownie przyjrzeć się temu, co wiemy o składzie chemicznym Europy, jak również jej wewnętrznej geochemii - powiedziała dla serwisu Space.com Samantha Trumbo z California Institute of Technology w Pasadenie. - Jeśli chlorek sodu rzeczywiście odzwierciedla skład wewnętrznego oceanu, to księżycowy akwen może być bardziej ziemski, niż myśleliśmy.

Naukowcy zauważyli, że ślady NaCl występują po tej stronie Europy, która zawsze jest zwrócona w kierunku Jowisza, podobnie jak ma to miejsce z naszym Księżycem.

Po stronie zewnętrznej na powierzchni jowiszowego satelity znajduje się za to więcej związków siarki, które - jak teraz zaczynają sądzić naukowcy - nie pochodzą z jego wnętrza, lecz z innych księżyców, np. aktywnego wulkanicznie Io.