Najodleglejszy kawałek Układu Słonecznego

Najodleglejszy kawałek Układu Słonecznego
Planetoida 2018 AG37 nazwana Farfarout, która została po raz pierwszy wykryta w 2018 roku, w szacowanej średniej odległości 140 jednostek astronomicznych od Słońca, została przez centrum astronomiczne w Cambridge, w amerykańskim stanie Massachussets potwierdzona jako najbardziej oddalony od Słońca, znany obiekt Układu Słonecznego.

Jedna jednostka astronomiczna to średnia odległość Ziemi od Słońca, czyli około 150 milionów kilometrów. Dla porównania Pluton krąży w średniej odległości 39,5 j.a. Jasność znajdującego się sto czterdzieści razy dalej planetoidy Farfarout sugeruje, że jest to świat o gabarycie 400 kilometrów szerokości, co ledwo wystarcza, aby zakwalifikować się do statusu planety karłowatej. Oszacowanie rozmiaru oznaczałoby, że świat jest w dużej mierze zbudowany z lodu, jednak założenie może się zmienić wraz z kolejnymi obserwacjami.

"Obieg Farfarout wokół Słońca trwa tysiąclecie", poinformował w komunikacie na temat wyników badań członek zespołu David Tholen, astronom z Uniwersytetu Hawajskiego. "Ze względu na tak długi okres orbitalny, porusza się bardzo powoli po niebie, co oznacza, że potrzeba kilku lat obserwacji, aby precyzyjnie określić trajektorię". Farfarout jest obecnie około 132 j.a. od Słońca. Orbita obiektu jest silnie eliptyczna, wahając się pomiędzy skrajnymi wartościami 27 i 175 j.a. przez grawitacyjne wpływy Neptuna. Ciało niebieskie jest uznawane obecnie za najdalej oddalony od Słońca obiekt, chociaż naukowcy twierdzą, że do Układu Słonecznego należą obiekty znacznie bardziej odległe, sięgające nawet 5000 j.a., których jeszcze nie zidentyfikowano.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Odkrywanie Układu Słonecznego na nowo
Czy Pluton wróci do statusu planety?
Czyżby Planeta X naprawdę istniała? Mistrzyni gry w chowanego…