Kosmiczne opony rowerowe

Kosmiczne opony rowerowe
Technika, którą NASA wykorzystuje w swoich łazikach marsjańskich i misjach księżycowych, trafia na rynek w nowym typie opon rowerowych METL opracowanych przez startup Smart Tire Company. Są one wykonane w technologii SMART (Shape Memory Alloy Radial Technology) - z wytrzymałego (jak tytan), lekkiego, a jednocześnie ultra-elastycznego materiału (o właściwościach zbliżonych do gumy) nazwanego NiTinol+. Według Smart Tire Company, "zmienia on swoją strukturę molekularną przy zginaniu, ale natychmiast wraca do swojego pierwotnego kształtu".

To opony z pamięcią kształtu, które mają prawie trzydziestokrotnie większą odporność na odkształcenia niż stal, co czyni je doskonałymi do jazdy po nierównym terenie. Metal z którego wykonane są te opony nie będzie miał kontaktu z asfaltem, ponieważ zostaną one pokryte nowym rodzajem gumopodobnego materiału poliuretanowego, który jest przystosowany do wszystkich warunków pogodowych i ma trwały bieżnik, plus dobrą przyczepność.

Nowy, kosmiczny rodzaj opon dostępny ma być na rynku od 2022 roku. Jak zauważył Santo Padula, inżynier materiałoznawstwa z NASA, stopy metali z pamięcią kształtu stanowią niezwykle obiecującą technikę, z potencjałem, by mogą zrewolucjonizować cały przemysł oponiarski, nie tylko branże rowerową.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Fascynujący kawałek gumy
"Drukujący" przemysł motoryzacyjny. Oszczędności i śmiałe wizje
Opony napompowane pomysłami - Bracia Michelin