Panele fotowoltaiczne będą naprawdę ekologiczne

Panele fotowoltaiczne będą naprawdę ekologiczne
Z instalacjami odnawialnych źródeł energii, podobnie jak z samochodami elektrycznymi, wiążą się pewne kontrowersje. Ich przeciwnicy nierzadko skarżą się, że budowa takiej infrastruktury lub auta szkodzi środowisku bardziej niż wiele lat korzystania z tradycyjnych źródeł energii, a na koniec pozostają trudne do przetworzenia odpady.
Dziekan Marek Cała

Nad problemem tym postanowili pochylić się naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i nawiązując współpracę z polską firmą 2loop Tech, rozpoczęli opracowywanie technologii recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Celem projektu jest przygotowanie szeregu procesów w skali przemysłowej, które pozwolą przemieniać stare i uszkodzone panele w czyste surowce do ponownego wykorzystania: szkło, krzem, aluminium, miedź i srebro. Badania realizowane są na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie oraz w zakładzie 2loop Tech w pod toruńskich Czaplach, z pomocą naukowców z Czech i Słowacji.

Poszczególne surowce będą oddzielane od siebie m.in. poprzez mielenie, separację w oparciu o gęstość materiałów, ich magnetyczność, a nawet z użyciem systemów optycznych. Uzyskane na wyjściu produkty będą mogły posłużyć nie tylko do budowy nowych paneli fotowoltaicznych, ale też klasycznych układów scalonych, czy choćby w dowolnych innych sektorach przemysłu. Zakończenie wdrożenia, po którym zakład osiągnie pełną wydajność, ma nastąpić w 2023 roku.

W laboratoriach Akademii Górniczo Hutniczej powstaje innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych

Czy odpady po panelach fotowoltaicznych to realny problem? Zgodnie z dyrektywą WEEE są traktowane jako elektrośmieci, a więc wg przepisów muszą być przetwarzane tak, by odzyskać przynajmniej 85% ich masy w postaci surowców wtórnych. O ile w Polsce boom na fotowoltaikę zaczął się dosyć niedawno, a przeciętna żywotność panelu, a więc czas po którym jego wydajność spada o 30%, szacowana jest na 20-25 lat, to na zachodzie i południu Europy problem jest już znany. Ponadto część paneli ulega uszkodzeniu w trakcie transportu, instalacji lub użytkowania. Trzeba też pamiętać, że cześć właścicieli instalacji fotowoltaicznych decyduje się na ich modernizację i zastąpienie paneli nowszymi, bardziej wydajnymi modelami, przy okazji wymiany akumulatorów, których żywotność jest znacznie krótsza i wynosi ok. 8-10 lat.

Stosowanie wobec paneli klasycznych metod recyklingu elektrośmieci jest nieefektywne, gdyż specyficzna budowa ogniw PV pozwala na opracowanie specjalistycznych metod, które znacząco podniosą wydajność recyklingu, przy jednoczesnym zmniejszeniu jego kosztów i poprawie czystości produktów końcowych. Miejmy nadzieję, że badania prowadzone na AGH faktycznie pozwolą odzyskiwać z paneli niemal 100 procent surowców, dzięki czemu fotowoltaika stanie się prawdziwie odnawialna.

Maksymilian Mocny

Zobacz także:

Niewyczerpane źródło, po które niełatwo sięgnąć
Żywią i zasilają w energię
Energetyka odnawialna – XXI wiek należy do niej
Klimat ciepły dla innowacji. Walka z globalnym ociepleniem rozwija technologie
Czy musimy zaśmiecać świat?