Baterie w postaci włókien

Baterie w postaci włókien
Naukowcy z MIT opracowali akumulator litowo-jonowy w postaci niezwykle długich włókien, które można wplatać w tkaniny. Zdaniem specjalistów, bateria taka umożliwiłaby zastosowania w szerokiej gamie noszonych urządzeń elektronicznych (wearable), a nawet mogłaby zostać wykorzystana do produkcji baterii drukowanych w 3D w praktycznie dowolnym kształcie.

W ramach sprawdzenia koncepcji, zespół uczonych wyprodukował najdłuższą na świecie baterię z elastycznych włókien, o długości 140 metrów. Praca ta została opisana w czasopiśmie "Materials Today". Nowy typ baterii jest wytwarzany przy użyciu nowych żeli akumulatorowych i systemu ciągnienia włókien, którego inicjatorem jest cylinder zawierający wszystkie potrzebne komponenty, podgrzewany do temperatury tuż poniżej temperatury topnienia materiału, przeciąganego następnie przez wąski otwór w celu skompresowania i osiągnięcia niewielkiej średnicy, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego układu składników.

Badacze demonstrowali wcześniej włókna, które zawierały różnorodne elementy elektroniczne, w tym diody elektroluminescencyjne (LED), fotosensory, układy komunikacyjne i cyfrowe. Wiele z nich można tkać i prać, co czyni je praktycznymi do stosowania w produktach nadających się do noszenia, ale wszystkie one do tej pory opierały się na zewnętrznych źródłach zasilania. Dzięki bateriom z włókien, które również nadawałyby się do tkania i prania, takie urządzenia mogłyby być całkowicie niezależne pod względem zasilania.

Źródło: scienceblog.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Świat baterii - część 2
Świat baterii - część 3