Akumulator, który ładuje się do pełna w 10 minut

Akumulator, który ładuje się do pełna w 10 minut
Firma Enovix z Kalifornii (USA) zademonstrowała ogniwa akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) z możliwością ładowania od 0 proc. do 80 proc. w ciągu zaledwie 5,2 minuty i osiągnięcia ponad 98 proc. naładowania w czasie poniżej 10 minut. Ogniwa przekroczyły także liczbę tysiąca cykli ładowania/rozładowania zachowując 93 proc. swojej pojemności.

Firma zademonstrowała możliwość szybkiego ładowania w krzemowych ogniwach litowo-jonowych własnej konstrukcji, które, jak twierdzą przedstawiciele Enovix, charakteryzują się nowatorską architekturą 3D wraz z systemem zabezpieczeń. Anody krzemowe mogą teoretycznie przechowywać ponad dwa razy więcej litu niż anody grafitowe, które są obecnie stosowane w prawie wszystkich akumulatorach litowo-jonowych (1800 mAh/cm3 sześcienny w porównaniu z 800 mAh/cm3), w dalszym ciągu sprawiają duże problemy w użytkowaniu.

Jednym z nich jest powiększanie objętości ogniw w trakcie cykli ładowania. Z tego powodu akumulatory Enovix są otoczone strukturą ograniczającą ze stali nierdzewnej, która ogranicza pęcznienie baterii. W nowej konstrukcji, jak zapewniają twórcy, udaje się ograniczyć pęcznienie do zaledwie <2 proc. grubości ogniwa po 500 cyklach. Struktura ograniczająca zabezpiecza też przed powstawaniem nieciągłości w materiale elektrolitycznym.

Źródło: pv-magazine-usa.com

Mirosław Usidus