Prawie pół tysiąca kubitów w nowym komputerze kwantowym IBM

Prawie pół tysiąca kubitów w nowym komputerze kwantowym IBM
IBM (International Business Machines Corp) poinformował o uruchomieniu najmocniejszego, jak dotąd, komputera kwantowego nazwanego Osprey. Maszyna o pojemności obliczeniowej 433 kubitów ma trzykrotnie większą liczbę kubitów niż Eagle, którego rozruch miał miejsce rok wcześniej. Liczba kubitów ma świadczyć o potędze obliczeniowej komputera tego typu, jednak wobec wielu czasem sprzecznych informacji, znaczenie tych danych nie zawsze jest jasne.

IBM stosuje w swoich projektach chipy kwantowe - nadprzewodzące układy schłodzone do bardzo niskich temperatur. We wcześniejszej konstrukcji - Eagle - kontynuowanej w Osprey, rozdzielono przewody i inne komponenty potrzebne do odczytu i kontroli na osobne warstwy. Takie wielopoziomowo ułożone przewody, co pomaga chronić niesłychanie delikatne i niestabilne kubity przed uszkodzeniem, ułatwiając tym samym włączenie do procesora większe ich liczby.

W przyszłym roku IBM zamierza wprowadzić na rynek swój 1121-kubitowy procesor Condor, który ma szansę stać się (o ile w międzyczasie nie pojawią się niespodzianki) największym na świecie procesorem kwantowym ogólnego przeznaczenia. Jednocześnie IBM obecnie modyfikuje podejście do architektury tego rodzaju urządzeń, stawiając na układy modularne, w których chipy kwantowe są wzajemnie i wymiennie połączone. Celem firmy jest uruchomienie takiego połączonego systemu do końca przyszłego roku. Będzie on stanowił podstawę "kwantowego superkomputera" powstałego przez łączenie wielu obecnie powstających układów nazywanych "Quantum System Two". IBM twierdzi, że jest w stanie zbudować system liczący nawet 16632 kubitów łączący trzy takie układy.

Źródło: www.reuters.com
Fot. pl.depositphotos.com

Mirosław Usidus