Narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E Bosch

Narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E Bosch
e-suplement
Po otworzeniu zielonej walizki z elastycznego tworzywa sztucznego, znajdziemy w niej solidne, ważące 2 kilogramy, narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E firmy Bosch. Już na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo przydatne dla majsterkowicza, który będzie chciał przeprowadzić nieduży remont.

Narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E Bosch zasilane jest za pomocą prądu z gniazdka i ma moc 190 W. Nie ma w nim akumulatora i jest od razu gotowe do użycia. Włącza się czerwonym przełącznikiem w korpusie. W zależności od rodzaju pracy, pokrętłem wstępnego wyboru, można nastawić potrzebną ilość drgań. Można też ją odpowiednio zmienić podczas pracy, w zależności od rodzaju i od twardości materiału.

Wstępnie można przyjąć, że drewno i metale potraktujemy szóstym stopniem prędkości oscylacyjnej, a miększe materiały, np. tworzywa sztuczne - czwartym stopniem. Narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E Bosch wyposażone jest w brzeszczot segmentowy bimetalowy o kształcie niepełnego koła. Służy on do cięcia rozdzielającego i wgłębnego. Sprawdza się też podczas cięcia narożnikach i blisko powierzchni, jak na przykład skracanie zamontowanych już listew podłogowych czy ościeżnicy. Cięcie wgłębne ułatwia pracę przy dopasowaniu paneli podłogowych. Z pomocą tego brzeszczotu - wykonującego ruch oscylacyjny - można ciąć drewno, tworzywa sztuczne oraz metale nieżelazne.

W komplecie znajdziemy ogranicznik głębokości cięcia w postaci okrągłego pierścienia. Nasuwa się go na głowicę przekładni elektronarzędzia. Po odpowiednim ustawieniu możemy wybrać głębokość cięcia na 8, 10, 12, 14 mm przy zastosowaniu brzeszczotów segmentowych o średnicy 85 mm. W przypadku zastosowania brzeszczotów segmentowych o średnicy 100 mm, głębokość cięcia wynosi odpowiednio - 14, 16, 18 i 20 mm.

Do szlifowania przyda nam się dostępna w zestawie nieduża płytka szlifierska z serii Delta 93 mm. W zależności od rodzaju papieru ściernego możemy szlifować i gładzić drewno, metal, kamień, a także czyścić powłoki z farby. Deltą, ze względu na jej kształt, szlifować można niewielkie powierzchnie płaskie - na brzegach, w narożnikach i miejscach niedostępnych dla innych szlifierek.

W wyposażeniu podstawowym nie znajdziemy jednak systemu odsysania pyłów. Szkoda, bo pył ze szlifowanych powierzchni pokrytych starą farbą ołowiową może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Zresztą, każdy wdychany pył, może być szkodliwy i warto dokupić sobie system odsysania, a następnie po połączeniu z elektroluksem używać. Za pomocą dołączonego i sensownie zamocowanego w specjalnym uchwycie, na przewodzie, klucza imbusowego (z łatwością dostępnego), możemy wymieniać końcówki obrabiające narzędzia.

Wystarczy odkręcić tylko jedną centralną śrubę i założyć na przykład brzeszczot do cięć wgłębnych. Wypustki pasujące do otworów w uchwycie brzeszczotu pozwalają dowolnie ustawiać kąt względem korpusu narzędzia - to z pewnością ułatwi pracę. Brzeszczot do cięć wgłębnych będzie niezastąpiony do wykonania wąskich wycięć, na przykład do zamontowania kratki wentylacyjnej.

Gdy chcemy usunąć z twardego podłoża klej po starej wykładzinie podłogowej czy płytkach ceramicznych, zdejmujemy brzeszczot zastępując go sztywnym skrobakiem. Podobne zastosowanie ma płytka szlifierska Delta HM-Riff, dzięki niej łatwo poradzimy sobie z zaschniętą zaprawą, resztkami betonu i kleju do płytek.

Wielofunkcyjne narzędzie PMF 190 E firmy Bosch jest bardzo użyteczne, da nam dużo radości podczas domowych prac remontowych. Polecamy to narzędzie gorąco, bo nie ma nic przyjemniejszego jak wykonywać z łatwością i przyjemnością trudne zadania, jakie sobie sami postawiliśmy.

W konkursie Active Reader można zdobyć narzędzie wielofunkcyjne PMF 190 E Bosch za 519 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn