FRITZ! WLAN USB Stick N - karta sieciowa Wi-Fi w postaci pendrive’a

FRITZ! WLAN USB Stick N - karta sieciowa Wi-Fi w postaci pendrive’a
e-suplement
Starsze komputery również mogą korzystać z dobrodziejstwa bezprzewodowego Internetu. W ich przypadku prawdziwym eliksirem młodości jest porządna karta Wi-Fi, którą można podpiąć do wolnego portu USB.Wchodząc do jakiegokolwiek marketu ze sprzętem elektronicznym, wyjątkowym zrządzeniem losu będzie znalezienie na sklepowej półce komputera nieposiadającego bezprzewodowej karty sieciowej. Choć jest ona montowana prawie w każdym laptopie, to w wielu domach znajdują się jeszcze nieco starsze urządzenia, które nie zostały fabrycznie wyposażone w ten podzespół. W przypadku, gdy mamy kilkuletni komputer i chcemy włączyć go w obręb domowej sieci bezprzewodowej, rozwiązaniem staje się zakup karty Wi-Fi.

Mamy dwa wyjścia – albo decydujemy się na wariant montowany w obudowie komputera, albo wybieramy kartę sieciową w postaci klucza USB. My wybraliśmy tę drugą opcję, czego efektem jest krótki test karty wyprodukowanej przez firmę FRITZ!.

Urządzenie jest kompatybilne ze standardem Wi- Fi 802.11n (300 Mbits) i wspiera również starsze protokoły łączności bezprzewodowej: 802.11g (54 Mbits), 802.11a (54 Mbits) oraz 802.11b (11 Mbits). Karta obsługuje połączenia w dwóch pasmach częstotliwości (2,4 GHz lub 5 GHz), co stanowi jej sporą zaletę, gdyż w drugim z pasm nie pracuje obecnie jeszcze aż tyle urządzeń, dzięki czemu transmisja naszego domowego sygnału będzie bardziej „odporna” na zakłócenia.

Bolączką każdej bezprzewodowej karty sieciowej w postaci pendrive’a jest dość niewielki zasięg sygnału – wynika to z tego, że w maleńkiej obudowie schowana jest mała antena o dość ograniczonych możliwościach. W przypadku karty Wi-Fi FRITZ! WLAN USB Stick N sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dołączana do sprzętu stacja dokująca USB z półmetrowym kablem, pozwalająca na zwiększenie zasięgu działania urządzenia.

Dodatkową zaletą tej sieciówki jest wyjątkowo prosta obsługa. Nie trzeba tracić czasu na instalowanie sterowników – po prostu wkładamy kartę do portu USB i po jednorazowej konfiguracji połączenia internetowego jest ona gotowa do pracy. Funkcja ta działa w przypadku komputerów z systemami Windows 7, Windows Vista oraz Windows XP. Nie mieliśmy niestety okazji sprawdzić czy tak samo sprawa ma się w przypadku sprzętu z Windowsem 8, ale w pudełku znajdziemy płytkę ze wszystkimi potrzebnymi sterownikami, których instalacja nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Co więcej, posiadacze routera marki FRITZ! mają bardziej ułatwione zadanie, bo dzięki firmowej funkcji Stick&Surf oba urządzenia dogadują się między sobą automatycznie, wymieniając między sobą wszelkie ustawienia domowej sieci bezprzewodowej. Nie zauważyliśmy żadnych nieprawidłowości w działaniu testowanego produktu. Nie pojawiły się jakiekolwiek problemy w zakresie łączności karty z routerem, nie było też przypadku, że w jakimś momencie zerwane zostało połączenie. Wysokości transferu nie odbiegały również od ogólnie przyjętych standardów i co ważne, w miarę oddalania karty od źródła sygnału bezprzewodowego (oczywiście w rozsądnych granicach) jakość transmisji oraz jej prędkość nie ulegały znacznemu pogorszeniu.

FRITZ! WLAN USB Stick N to produkt godny polecenia – oferuje spore możliwości i stanowi ciekawą propozycję dla osób, które chciałyby nadać swojemu leciwemu komputerowi krztyny bezprzewodowego wigoru.

W konkursie Active Reader można zdobyć to urządzenie za 100 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn