Inteligentny odkurzacz iRobot Roomba 780

Inteligentny odkurzacz iRobot Roomba 780
e-suplement
Inteligentny odkurzacz iRobot Roomba 780 pod lupą, czyli krótka opowieść o tym, jak nowoczesne osiągnięcia z dziedziny robotyki mogą zmieniać nasze codzienne życie.

Najnowsze technologie odgrywają niebagatelną rolę w funkcjonowaniu niemal każdego gospodarstwa domowego. Po urządzeniach z segmentu RTV, prawdziwa rewolucja zaczyna dziać się w kwestii nowoczesnego sprzętu AGD, który z racji na zaawansowane rozwiązania oferuje ludziom pomoc, o jakiej wcześniej mogli jedynie pomarzyć.

W powyższe stwierdzenie idealnie wpisuje się Roomba 780 – robot nowej generacji wyprodukowany przez amerykańską firmę iRobot, mogący pochwalić się niesamowitymi wręcz możliwościami.

Zanim jednak zajmiemy się samym urządzeniem, warto na chwilę rzucić okiem na historię jego producenta. Powstała w 1990 roku firma iRobot, za cel swojej działalności obrała projektowanie i produkcję robotów, pomagających ludziom i wyręczających ich w wykonywaniu różnych skomplikowanych czynności. Pierwszym z jej wielkich osiągnięć było wyprodukowanie we współpracy z NASA robota, który stanowił efektywne narzędzie do badania powierzchni Księżyca.

Inteligentny_odkurzacz_iRobot_Roomba_780Projekt zdobył uznanie i przyczynił się do szybszego rozwoju firmy, która rozpoczęła prace nad urządzeniami, mającymi wyręczać człowieka w czynnościach prowadzonych w trudnych warunkach. W tych właśnie okolicznościach powstały maszyny, z których przy kręceniu filmów dokumentalnych korzystało m.in. National Geographic, dzięki czemu na ekranach Waszych telewizorów mogliście oglądać zapierające dech w piersiach ujęcia natury, jakich zwyczajny kamerzysta nie byłby w stanie nakręcić.

1997 rok przyniósł kolejną generację rewolucyjnych produktów – mowa tu o robotach Packbot 510, które kilka lat później stały się niezastąpionym narzędziem przy przeszukiwaniu ruin World Trade Center oraz rozbrajaniu różnego rodzaju materiałów wybuchowych, zagrażających żołnierzom stacjonującym w Iraku i Afganistanie. Okazały się one także niesłychanie pomocne w trakcie skomplikowanego procesu usuwania zniszczeń, jakie miały miejsce po tsunami w Japonii i będącej jego następstwem awarii reaktora w Fukushimie.

Inżynierowie z iRobot nie spoczęli na laurach i nieustannie pracowali nad rozwiązaniami, mającymi na celu udostępnienie technologii obecnych w skonstruowanych przez nich maszynach o wiele szerszej grupie odbiorców. Po pięciu latach wysiłków światło dzienne ujrzał inteligentny robot o nazwie Roomba, który swą innowacyjnością miał zmienić dotychczasowy pogląd na kwestię czyszczenia powierzchni płaskich.

Widoczna na zdjęciu Roomba 780 to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie modeli tego typu urządzeń. Wierzcie nam lub nie, ale po zobaczeniu go w akcji „na żywo”, powrót do klasycznego odkurzacza wydaje się być czynnością porównywalną z przesiadką z nowiuśkiego samochodu do starego (ale bądź co bądź zasłużonego) Poloneza. Dlaczego posuwamy się do formułowania tego typu stwierdzeń? To proste – dzięki Roombie, sprzątanie nawet największych domowych powierzchni jest bajecznie proste, a rola człowieka w całym procesie ograniczona jest do absolutnego minimum.

Podstawową, a zarazem robiącą największe wrażenie cechą tego urządzenia jest to, że działa ono niemal w pełni samodzielnie. Posiadacz inteligentnego odkurzacza iRobot Roomba 780 nie jest skazany na pilnowanie jej w trakcie odkurzania, jego zadanie sprowadza się jedynie do zaprogramowania czasu, w którym urządzenie ma opuścić swoją stację dokującą celem rozpoczęcia pracy. Po tej czynności, o określonej porze robot sam wyjeżdża polować na kurzowe kłaczki, a po skończonym sprzątaniu posłusznie wraca do swojej „bazy wypadowej”. Co najlepsze, po wprowadzeniu określonego programu obecność człowieka staje się kompletnie zbędna – pamięć urządzenia pozwala na przechowywanie poleceń na najbliższych siedem dni, wobec czego sprzęt ten wydaje się idealnym gadżetem dla zapracowanych (bądź wręcz odwrotnie – leniwych) osób, ceniących zarówno swój czas, jak i domowy porządek.

Inteligentny_odkurzacz_iRobot_Roomba_780_testSamo urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda dość tajemniczo. Ważąca niecałe 4 kg Roomba ma grubość zaledwie 9 cm i nie jawi się jako sprzęt mający stanowić następcę klasycznego odkurzacza. Pozory jednak mylą, o czym można przekonać się już po pierwszym uruchomieniu i chociażby maleńkiej próbce możliwości oferowanych przez ten produkt. Roomba może być obsługiwana z użyciem pilota, bądź dotykowego panelu kontrolnego obecnego na wierzchniej części obudowy. Szybko określamy parametry pracy i gotowe – po chwili Roomba wyrusza na swoją misję. Już w pierwszych minutach testu nie mogliśmy wyjść z podziwu, z jak bardzo zaawansowanym sprzętem mamy do czynienia.

Inteligentny odkurzacz iRobot Roomba 780 w imponujący sposób radzi sobie z omijaniem różnego rodzaju przeszkód (nóg stołowych, krzeseł, ścian etc.), przy jednoczesnym czyszczeniu wszelkich zakamarków. Wszystko za sprawą kilkudziesięciu czujników dotykowych, które informują urządzenie o strukturze otoczenia oraz zaprogramowanym wariantom ruchu, uaktywniającym się w zależności od tego, co znajduje się na drodze odkurzacza. Dodatkowo, w zestawie znajdziemy „Wirtualne Latarnie”, zwiększające wydatnie pole efektywnego działania robota i ułatwiające mu orientację nawet w najbardziej najeżonym przeszkodami terenie.

Przy omawianiu ruchu tej maszynki, nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej wręcz funkcji wykrywania spadków danej powierzchni, pozwalającej Roombie na precyzyjne operowanie nawet na krawędziach schodów, tarasów etc. Zobaczenie w akcji tego elektronicznego spryciarza uciekającego zręcznie przed rychłym upadkiem z wysokości robi naprawdę spore wrażenie i po raz kolejny uświadamia, z jak inteligentnym sprzętem mamy do czynienia.

Nie można mieć żadnych zastrzeżeń do jakości i kultury pracy tego urządzenia. Nie dość że radzi sobie na różnych typach powierzchni (począwszy od gładkich paneli i wykładzin, a skończywszy na grubych i gęstych dywanach), to dzięki swym niewielkim gabarytom jest w stanie bezproblemowo wjechać pod większość mebli.

Jeśli mielibyśmy się doszukiwać mankamentów Roomby, to na siłę można by doczepić się do czasu, jaki zabiera jej odkurzanie dużych powierzchni. Jest to jednak przysłowiowe „szukanie dziury w całym”, gdyż oczywistym jest fakt, że obrotny człowiek z tradycyjnym odkurzaczem mógłby wykonać tę czynność szybciej. Głównym założeniem przyświecającym twórcom Roomby jest jednak to, aby to właśnie ona a nie ludzie brali na siebie trud tego domowego obowiązku – a biorąc pod uwagę, że produkt firmy iRobot wywiązuje się ze swojego zadania wprost znakomicie, spokojnie można przymknąć oko na opisaną tutaj właściwość.

Nie da się ukryć, że testowanie tego robota sprawiło nam masę frajdy. Nie co dzień zdarza się bowiem okazja do zapoznania się z tak innowacyjnym urządzeniem, które swoimi możliwościami jest w stanie wywołać podziw u największego nawet technologicznego sceptyka. Inteligentny odkurzacz iRobot Roomba 780 jest doskonałym dowodem na to, że nawet najbardziej zaawansowane technologie mogą znaleźć zastosowanie w domowym zaciszu, przyczyniając się do zwiększenia komfortu życia i oszczędności czasu, który dla każdego jest przecież czymś bezcennym.

W konkursie Active Reader można zdobyć to urządzenie za 2500 pkt.

Przeczytaj także
Magazyn