MT372 – frezarka jednoręczna

MT372 – frezarka jednoręczna
e-suplement
Przed nami ciekawe, wysokiej klasy narzędzie japońskiej firmy Makita z linii Maktec, służące do obróbki drewna, tworzyw sztucznych a nawet metalu.

Frezarka Maktec MT372 to wysokoobrotowe narzędzietnące, które wykorzystywane jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich. Podstawowym narzędziem obróbczym we frezarce jest, jak sama nazwa wskazuje, frez – ruchoma, obracająca się część. Urządzenie podczas pracy przesuwa się ręcznie względem materiału, jaki w danej chwili obrabiamy.

Zadania wykonywane przez frezarkę, jak można się było domyślić, nazywane są frezowaniem. W domowym lub rzemieślniczym warsztacie frezarka najczęściej jest używana do rowkowania, wykonywania ozdobnych profili na krawędziach drewna lub do żłobienia. Możemy sobie na przykład zaprojektować i wyżłobić na desce labirynt, w którym poruszać się będzie stalowa kulka. To ciekawe zadanie dla majsterkowicza i wprawka do precyzyjnego posługiwania się tą frezarką. Prowadnica prosta ułatwia wykonanie cięć prostych i z ukosowaniem. Po zamocowaniu płytki prowadzącej można wycinać okręgi o promieniu od 70 do 210 mm. Frezy do narzędzia są dostępne w różnych kształtach i wymiarach. Gdy jesteśmy w sklepie narzędziowym, możemy sobie wybierać różnego rodzaju frezy o wspaniałych profilach, pamiętajmy, że uchwyt narzędzia ma średnicę 6 mm. Głębokość frezowania możemy dobierać w zależności od potrzeb w zakresie od 0 do 35 mm. Dobór frezu zależy od twardości drewna czy innego materiału poddawanego obróbce oraz od rodzaju cięcia, jakie ma być wykonane. Głębokość i prędkość obróbki dobiera się w zależności od twardości materiału i rodzaju frezu, ale najlepsze rezultaty osiąga się frezując na głębokość około 3 mm, a następnie pogłębiając wyżłobienie kolejno o następne 3 mm aż do osiągnięcia pożądanej końcowej głębokości rowka czy profilu. Narzędzie wyposażone jest w silnik wysokoobrotowy, gdzie jego prędkość obrotowa na biegu jałowym wynosi 35000 obrotów na minutę. Rozpoczynając frezowanie trzeba zadbać, żeby końcówka, zanim dotknie obrabianego materiału, nabrała odpowiedniej prędkości obrotu. Materiał poddawany obróbce powinien być dobrze przymocowany do stołu warsztatowego. Użyjmy-ścisków warsztatowych lub imadła. Przyciśnięcie obrabianego materiału ręką albo własnym ciałem zdecydowanie nie wystarcza, a może być powodem wypadku. Zwróćmy także uwagę czy w obrabianym materiale nie tkwią gwoździe ponieważ frez, trafi wszy na nie, może się złamać. Moc silnika frezarki wynosi 530 W. To wystarcza i gwarantuje doskonałe rezultaty pracy. Przez przezroczystą płytę podstawy możemy obserwować oraz w miarę potrzeb prowadzić i kontrolować pracujący frez, co jest bardzo ważne dla końcowego rezultatu naszej pracy. Nie dotykajmy frezu bezpośrednio po zakończeniu jakiegoś etapu pracy, bo może być bardzo gorący, a poza tym jest ostry i może tak samo skutecznie okaleczyć jak ostrze piły.

Testowana frezarka jest lekka, bo waży niecałe 1,5 kg, i niewielka, w sam raz do pracy jedną ręką. Jej wymiary to 82/90/199 mm (wys./szer./dł.). Zasilana jest prądem zmiennym z gniazdka. Korpus narzędzia jest pokryty przyjemnym materiałem antypoślizgowym w części chwytowej, co zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy i ułatwia operowanie narzędziem. Frezarka ta dzięki dołączonej prowadnicy rolkowej daje możliwość zastosowania jej też do frezowania krawędzi.

Polecamy frezarkę Maktec MT372 fi rmy Makita, jako dobre narzędzie do wyszukanych zadań w domowym warsztacie oraz przy pracach modelarskich. Obróbka materiałów wykonywana za pomocą takiego specjalistycznego i silnego elektronarzędzia jest prawdziwą przyjemnością.

To narzędzie jest warte swojej ceny – 282 zł.

Przeczytaj także
Magazyn