Pistolet do klejenia YT-82421

Pistolet do klejenia YT-82421
e-suplement
Pistolet klejowy, wesoło nazywany w warsztacie glutownicą, to proste, nowoczesne i bardzo pożyteczne narzędzie umożliwiające stosowanie termoklejów do łączenia różnorodnych materiałów. Nowe rodzaje klejów, o coraz bardziej specjalistycznych możliwościach zastosowania sprawiają, że ta technika zastępuje coraz częściej zwykłe mechaniczne łączenia. Przyjrzyjmy się czerwono-czarnemu sympatycznie wyglądającemu narzędziu YT-82421 firmy YATO. 

Pistolet zapakowany jest w jednorazowe przezroczyste opakowanie, które żeby otworzyć musimy bezpowrotnie zniszczyć. Po rozpakowaniu zapoznajmy się z instrukcją użycia, bo są tam ważne informacje, które lepiej poznać przed niż po szkodzie. Po włączeniu YT-82421 małym przełącznikiem zaświeci się zielona dioda. Wkładamy pałeczkę kleju do przeznaczonego do tego celu otworu z tyłu korpusu. Gdy odczekamy około czterech do sześciu minut, pistolet jest gotowy do pracy. W korpusie wykonanym z tworzywa sztucznego umieszczony jest mechanizm przesuwający, grzejny i dozujący klej. Przednia część klejowego sztyftu jest wepchnięta do ogrzewanego pojemnika, gdzie podgrzewa się klej i rozpuszcza. Nie wolno dotykać rozgrzanej dyszy, bo grozi to bolesnym oparzeniem. Po naciśnięciu spustu, mechanizm powoli przesuwa sztywną część sztyftu, która z kolei wyciśnie przez dyszę porcję stopionej gęstej masy klejowej. Po włączeniu narzędzia, wbudowany akumulator wystarczy nam na blisko godzinę ciągłej pracy. Potem zielona diodka gaśnie i trzeba akumulator ładować. Dokonuje się tego za pomocą dołączonej niewielkiej ładowarki. Ładowanie może trwać około trzech, czterech godzin. To, że akumulator jest całkowicie naładowany, poznamy po zmianie koloru zamontowanej diodki świecącej w korpusie ładowarki.

Pistolet YT-82421 firmy YATO w porównaniu z innymi narzędziami tego typu ma niewielkiej średnicy dyszę i nie wypływa z niej nadmierna ilość kleju. Rozgrzany klej stygnie przez niedługi czas, podczas którego mamy jeszcze możliwość skorygowania położenia względem siebie łączonych elementów. Powinniśmy zdążyć, by przy pomocy ekierki, albo choćby prostopadłościennego pudełka wzorca, ustawić na przykład wymaganą prostopadłość klejonych elementów. Pod sam koniec klejenia możemy uformować jeszcze ciepły, ale już nie gorący klej zwilżonym w zimnej wodzie palcem. Taka operacja jednak wymaga doświadczenia i dużego wyczucia. Tu ostrzegam, bo można się naprawdę boleśnie oparzyć.

Pistolet do klejenia YT-82421 firmy YATO sprawdza się do mocowania kabli, wszelkiego rodzaju napraw, uszczelniania i oczywiście precyzyjnego klejenia modeli opisywanych w M.Techniku. Kleić możemy takie materiały jak: drewno, papier, tekturę, korek, metale, szkło, tekstylia, skórę, tkaniny, tworzywa piankowe, tworzywa sztuczne, wyroby ceramiczne, porcelanowe i wiele innych. Miękka i ergonomiczna rękojeść sprawia, że trzyma się go w ręku przyjemnie i narzędzie nie wyślizguje się. Jest lekki, a kompaktowa konstrukcja daje wysoki komfort użytkowania. Ponieważ narzędzie wyposażone jest w akumulator litowo jonowy to nie jesteśmy podczas pracy skrępowani, ciągnącym się za narzędziem, przewodem elektrycznym. Można tą glutownicą pracować w ogrodzie, bez rozciągania kabla zasilającego.

Akumulatory litowo-jonowe nie mają efektu pamięci oraz nie rozładowują się samoczynnie. Świecąca się lampka zielona to znak, że możemy pracować, a gdy zgaśnie oznacza to, że akumulator wymaga naładowania. Pałeczki klejowe do tego typu pistoletu mają 11 milimetrów średnicy. To dobra wiadomość, bo takie właśnie łatwo kupić i są niedrogie.

Jeszcze ważna rada. Wypływający z dyszy klej zwykle brudzi stół warsztatowy albo biurko, na którym pracujemy. Zastygnięty klej przylega mocno do powierzchni i bardzo trudno jest go usunąć. Warto podłożyć pod rozgrzewającą się dyszę zwykłą kartkę papieru albo kawałek tekturki. Pistolet w trakcie przygotowania do pracy powinien być zawsze skierowany dyszą w dół. Służy temu specjalna podpórka, która otwiera się po naciśnięciu przycisku w korpusie narzędzia.

Pistolet do klejenia YT-82421 firmy YATO możemy śmiało polecić do użytku domowego i prac w warsztacie majsterkowicza.

Przeczytaj także
Magazyn