TP-LINK TL-WPA2220KIT

TP-LINK TL-WPA2220KIT
e-suplement
Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ograniczony dostęp do Internetu (a tym bardziej jego brak) jest dziś w stanie kompletnie zdezorganizować funkcjonowanie zarówno pojedynczej osoby, jak i całego przedsiębiorstwa. Poza awariami urządzeń sieciowych najczęstszą przyczyną słabej jakości sygnału jest ich niezbyt imponujący zasięg, który jeszcze bardziej daje się we znaki, jeśli między routerem a przypisanymi do niego komputerami znajduje się kilka grubych ścian. Jeżeli i wy borykacie się z podobnym problemem, to najlepszym jego rozwiązaniem jest zakup bardzo sprytnego akcesorium, „przenoszącego” Internet za pośrednictwem… domowej sieci elektrycznej! Na rynku funkcjonuje już co prawda kilka tego typu produktów, ale mało który z nich oferuje podobną funkcjonalność, co sprzęt firmy TP-LINK.

W skład omawianego zestawu wchodzą dwa przekaźniki: TL-PA2010 oraz TL-WPA2220. Zasada działania obu urządzeń jest dziecinnie prosta. Konfiguracja zaczyna się od podłączenia pierwszego transmitera do źródła domowego Internetu, jakim jest np. zwyczajny router. Po złączeniu obu urządzeń przewodem Ethernet, wtykamy pierwszy z modułów do gniazdka prądowego. Połowę sukcesu mamy już za sobą – teraz wystarczy wziąć odbiornik (TL-WPA2220) i wpiąć go do gniazdka znajdującego się w pomieszczeniu, do którego ma być przekazywany sygnał bezprzewodowego Internetu. Na końcu przeprowadzamy synchronizację obu transmiterów za pomocą odpowiedniego przycisku i na tym… w zasadzie kończy się nasza rola!

Największą zaletą korzystania z tego typu akcesoriów jest fakt, że odległość, na jaką możemy przekazywać sygnał sieci, ograniczona jest głównie przez rozmiar infrastruktury prądowej w określonym budynku. Dzięki temu produkt TP-LINK znajduje zastosowanie praktycznie w każdym miejscu, począwszy od niewielkiego domu, a skończywszy na przepastnej hali magazynowej. Niekwestionowaną przewagą tego sprzętu nad konkurencyjnymi akcesoriami jest to, że odbiornik poza dwoma portami Ethernet (pozwalającymi podłączyć do sieci np. drukarkę lub inny sprzęt biurowy) wyposażony został we wbudowany moduł Wi-Fi w standardzie b/g/n, dzięki któremu to maleństwo działa jak przenośna antena sygnałowa dla urządzeń korzystających z bezprzewodowego Internetu.

Teoretycznie sygnał może być przesyłany za pośrednictwem gniazdek na odległość nawet 300 metrów, ale z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie potwierdzić tej informacji. W trakcie testów zauważyliśmy natomiast, że w kwestii jakości sygnału spore znaczenie ma sposób podłączenia obu modułów. O wiele lepsze efekty uzyskaliśmy, podłączając je bezpośrednio do gniazdka prądowego, a nie wpinając ich np. w przedłużacze. Istotny jest także ogólny stan infrastruktury prądowej budynku, w którym chcemy korzystać z tego sprzętu – w blokach, biurach lub w miarę nowych domach wszystko będzie działać bez problemu, ale jeśli planowalibyście użytkować przekaźniki np. w przedwojennej kamienicy z nadgryzioną zębem czasu instalacją elektryczną, to jakość końcowego efektu może być nieco odmienna.

Cena testowanego zestawu przekaźników oscyluje w przedziale 250-300 zł. Kwota może wydawać się wysoka, ale pamiętajmy, że zakup tego typu akcesorium to w zasadzie jedyny (i najpewniejszy) sposób na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej w praktycznie każdym miejscu.

 

Przeczytaj także
Magazyn