TP-LINK Archer D5

TP-LINK Archer D5
e-suplement
Wielofunkcyjny sieciowy hub, z pomocą którego wasz dom przemieni się w prawdziwe internetowe El Dorado.

Router jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdym nowoczesnym domu, a przy jego zakupie nie warto bawić się w półśrodki – zamiast nabycia budżetowego, ale niezbyt funkcjonalnego urządzenia, zdecydowanie lepiej jest wybrać model, który z racji za­stosowanych w nim nowoczesnych technologii będzie nam służył przez dobrych kilka lat.

Jedną z ciekawszych opcji dla posiadaczy nieco bardziej zasobnego portfela jest nowy router Archer D5 firmy TP-Link. Urządzenie to można nabyć za ok. 400 zł, co na pierwszy rzut oka może wydawać się dość znaczną kwotą, jednak jeśli uważnie przyjrzymy się wszystkim możliwościom tego produktu, cena wyda się uzasadniona.

Archer D5 jest routerem korzystającym z dwuza­kresowej technologii transmisji danych – w paśmie 2,5 GHz (z prędkością do 300 Mb/s) oraz w paśmie 5 GHz (do 867 Mb/s). Poza obsługą połączenia w stan­dardzie IEEE 802.11 a/b/g/n urządzenie to jest również kompatybilne ze standardem ac. Ten ostatni pozwala uzyskać prędkości znacznie przekraczające wartość 1000 Mb/s i jest wykorzystywany w coraz większej liczbie nowoczesnych modeli smartfonów, laptopów oraz innych urządzeń komunikujących się za pośredni­ctwem sieci bezprzewodowej.

Liczba portów obecnych z tyłu obudowy robi spore wrażenie – poza standardowym złączem RJ11 produ­cent umieścił tutaj trzy gigabajtowe porty LAN, jeden gigabajtowy port LAN/WAN oraz dwa gniazda USB 2.0. Szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnie z wy­mienionych złącz, gdyż w znaczący sposób rozszerzają one funkcjonalność Archera. Za ich pomocą możemy podłączyć do routera dowolne urządzenie komunikują­ce się za pomocą tego interfejsu (np. drukarkę), dzięki czemu zostanie ono przypisane do sieci domowej. Co więcej, porty te obsługują również różnego rodzaju nośniki danych – innymi słowy możemy podpiąć do routera pendrive’a lub zewnętrzny dysk twardy, a pliki zapisane na określonym nośniku będą mogły zo­stać udostępnione wszystkim urządzeniom w obrębie domowej infrastruktury sieciowej. W ten sposób router TP-Link z powodzeniem może pełnić rolę w pełni funkcjonalnego serwera multimedialnego, co z pew­nością docenią posiadacze laptopów z zapełnionymi dyskami lub właściciele smartfonów/tabletów z małą ilością wbudowanej pamięci wewnętrznej. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest tutaj pojemność obsługi­wanych nośników, jednak przeciętny użytkownik nie powinien narzekać na fakt, że do portu USB podłączy­my dysk o maksymalnej pojemności 2 TB.

Przygotowanie urządzenia do pracy nie jest problemem nawet dla początkującego użytkownika. Znajdujące się w pudełku oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i na dobrą sprawę większość etapów konfi­guracji połączenia/tworzenia domowej sieci odbywa się niemalże automatycznie.

Spośród wielu dostępnych opcji zarządzania pracą routera, wartą uwagi jest funkcja Guest Network. Jej obecność docenią np. osoby/rodziny, które wynajmują pokoje w swoim domu i jednocześnie chcą zapewnić swoim gościom dostęp do Internetu. Guest Network po­zwala na stworzenie dwóch odrębnych sieci, z których ta „gościnna” zostanie pozbawiona dostępu do elemen­tów wchodzących w skład infrastruktury sieciowej (np. nośników danych podpiętych do routera) należącej do właściciela danego domu lub mieszkania.

Archer D5 zrobił na nas bardzo dobre wrażenie pod względem swoich możliwości. Gdyby jeszcze można było kontrolować jego działanie za pomocą odpo­wiedniej aplikacji mobilnej, mielibyśmy do czynienia z jednym z najbardziej funkcjonalnych routerów, jakie można znaleźć na rynku w tym przedziale cenowym.

 

Przeczytaj także
Magazyn