Czego chcieć więcej, gdy jest FRITZ!MESH Set?

Czego chcieć więcej, gdy jest FRITZ!MESH Set?
W chwili odbioru przesyłki, w której znajdował się tytułowy zestaw, znając wcześniejsze modele, nastawiony do tego byłem obojętnie, lecz pierwsze dłuuuugie minuty, liczone od chwili uruchomienia, zmieniły podejście.

Najprościej, najszybciej jak tylko można - gdyby zechcieć wymienić wszystkie tylko najważniejsze funkcje wraz z zaletami zestawu składającego się z routera FRITZ!Box 7530 i FRITZ!Repeatera 1200, zabrakłoby tu miejsca. To nieprawdopodobne! Oczywiście jak na sprzęt ze średniej półki, przeznaczony dla użytkownika oczekującego więcej niż samo zestawienie połączenia komputera z Internetem i tak wszystkiego jest aż nadto. Router jest do wszystkiego, ale wbrew temu jak zwykło się mówić, nie jest do niczego. Młodzież powiedziałaby "robi robotę". I rzeczywiście, robi wszystko to, do czego został skonstruowany, a nawet jeszcze więcej. Ale od początku.

W pudełku poza dwoma urządzeniami znajduje się m.in. ulotka "szybki start" w 6 językach. Standardem jest brak naszego - polskiego. To już norma u większości producentów. Niemniej, wzorując się na przedstawionych rysunkach, można połączyć ze sobą ów sprzęt.

Urządzenie ma wbudowany modem ADSL/ADSL 2+/VDSL (do 300 Mbit/s), więc dla typowych połączeń telekomunikacyjnych podłączenie nie powinno stanowić większego problemu (niestety nie było możliwości sprawdzenia takiego połączenia) - dołączone są wszystkie niezbędne kabelki. Proces konfiguracji przebiega w języku polskim (co nie jest takie oczywiste dla innych producentów) i nie stanowi większego problemu nawet dla laika - może on pozostawić "domyślnie" większość ustawień. Do połączeń kablowych - wpięcie kabla do portu LAN1 wystarczy do rozpoczęcia konfiguracji, ale pozbawi nas jednego gigabitowego gniazda z huba. Możliwe jest również zestawienie połączenia ze światem przez mobilne urządzenie 3G…LTE, a wkrótce także 5G, dołączane przez USB.

Do komunikacji mamy do wyboru: połączenie kablowe (1 Gbit/s), WLAN standardu 802.11ac (do 866 Mbit/s, 5 GHz), 802.11n (do 400 Mbit/s, 2,4 GHz ), Dual WLAN N+AC (obie częstotliwości równocześnie) oraz sieć dla gości (domyślnie wyłączoną). Standardem u FRITZ!a jest konfiguracja gotowa do pracy obejmująca włączone zabezpieczenia, np. WPA2, czy indywidualne hasła do sprzętu i Wi-Fi (oczywiście można je zmienić). Tym sposobem niewiele trzeba ustawiać!

Router wraz z repeaterem wykorzystują technologię WLAN Mesh, która zapewnia płynne przesyłanie multimediów do każdego miejsca w sieci domowej. Urządzenia FRITZ! pracujące w jednej sieci wymieniają informacje i optymalizują wydajność pozostałego bezprzewodowego sprzętu. WLAN Mesh pozwala w prosty sposób osiągnąć najwyższą prędkość podczas przeglądania Internetu, oglądania filmów czy grania. Materiały 4K i ulubiona muzyka czekają na użytkownika - a nie odwrotnie. W przypadku posiadania innego zgodnego z WLAN Mesh akcesorium, bądź dokupienia takowego, rozszerzymy zasięg i oczywiście opcje.

Niemal nieograniczone możliwości rozbudowy potęgują funkcje takie jak: wbudowana centralka telefoniczna do łącz bazujących na IP, która umożliwia podłączenie maksymalnie sześciu bezprzewodowych telefonów DECT (domyślnie szyfrowanych), ale także zawiera złącze telefonu analogowego lub faksu, którego fizycznie można nie podłączać - oprogramowanie zastąpi go. Do dyspozycji użytkownika jest kilka automatycznych sekretarek, książka telefoniczna wraz z licznymi funkcjami ułatwiającymi obsługę, którą można synchronizować np. z kontaktami Google, serwer mediów/NAS, obsługa wszelkich nośników pamięci, udostępnienie drukarki przez USB, czy zdalne zarządzanie tym wszystkim, np. przy pomocy aplikacji na smartfonie. Urządzenie jest gotowe do sterowania IoT. Na koniec as z rękawa: 5 lat gwarancji, czyli coś czego inni producenci nie są w stanie zrozumieć.

Przyda się także kilka uwag. Repeater jest szeroki i zasłania sąsiadujące gniazdo zasilania (o ile takowe występuje). Wbudowane w obu urządzeniach do wewnątrz anteny sprawiają, że siła sygnału jest nieco niższa niż w wersjach zewnętrznych i stosowanie z przedłużacza sygnału staje się zasadne. Cena… ale inni są drożsi i oferują znacznie mniej. Nic tylko brać, instalować, czasu i zdrowia nie marnować.

DW