Bambusowy rower

Bambusowy rower
e-suplement
Oto przyszła nowa moda na jazdę ekologicznym rowerem z bambusa. Konkretnie to rama roweru jest zrobiona z tego materiału. Pierwsze bambusowe rowery zbudowano w Londynie, kolebce tego typu nowatorskich działań. Rob Penn opisał swoje działania w tej materii, w artykule opublikowanym w Financial Times. Zachęcając do budowy oznajmił, że każdy majsterkowicz, który potrafi złożyć w całość biurko kupione w Ikei potrafi też sobie taki rower zrobić. Takie to łatwe.

Na ulicach Londynu rower Roba Penna robił furorę i największą trudnością podczas jazdy było to, że ludzie zaczepiali Robiego i pytali o pochodzenie oraz budowę roweru. Rzeczywiście pojazd robi wrażenie. Przyjrzyjmy się dziełu bliżej. To tylko rama i suport tylnego koła są zrobione z bambusa. Jeśli pragniemy stać się posiadaczem takiego ekologicznego roweru, najpierw musimy zgromadzić odpowiednie rury bambusa. Podobno można już kupić w Londynie gotowy zestaw (kit) odpowiednich bambusów przygotowanych do tego celu w Afryce.

Wiadomości podstawowe

Drewno bambusowe jest lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Bambus (phyllostachys pubescens) pochodzi z Chin. W warunkach naturalnych dorasta do 15-20 metrów wysokości i około 10-12 cm średnicy. Rocznie roślina może urosnąć nawet o 1 metr. Pędy bambusa są praktycznie puste w środku. Roślinka dobrze znosi temperatury do ok. -25°C. W przypadku wystąpienia większych mrozów część nadziemna przemarza. Odradza się wiosną z rozłogów. Rozkrzewia się wypuszczając coraz to nowe odnogi. Żyje nawet kilkadziesiąt lat! Kwitnie jednak tylko jeden raz, wydaje nasiona, po czym zamiera. Okazuje się, że bambus to gatunek, którego uprawa w naszym klimacie przebiega bez żadnych problemów. Nasiona można wysiewać przez cały rok. Jeśli chcecie mieć w przyszłości własny bambusowy materiał do majsterkowania posadźcie roślinę w miejscu lekko ocienionym, o stale wilgotnym podłożu.

Bambus idealnie nadaje się na tarasy i do hodowli domowej w pojemnikach, jako roślina egzotyczna w ogrodzie oraz, jak się okazuje, do wbudowania w konstrukcje modnego roweru bambusowego. Jeśli nie mamy tyle cierpliwości, żeby czekać i samemu wyhodować własny bambus, też sobie poradzimy. Potrzebne pręty bambusa można przecież kupić lub pozyskać na przykład ze starych, archaicznych, nikomu nie potrzebnych wędek czy staromodnych, uszkodzonych lasek.

Materiały do budowy

  • Pręty bambusowe o średnicy około 30 milimetrów. Można je kupić w dużych centrach handlowych lub pozyskać z recyklingu. Długość potrzebnych elementów wyliczymy na podstawie projektu.
  • Potrzebne są też paski konopi lub zwykły sznurek konopny oraz mocny klej epoksydowy dwuskładnikowy. Uwaga - tym razem obejdziemy się bez kleju na gorąco serwowanego z glutownicy.
  • Stary ale sprawny rower stanowić będzie bazę do budowy naszego ekologicznego pojazdu. Możemy też w hurtowni zamówić odpowiedni komplet nowych części rowerowych.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w czerwcowym numerze magazynu Młody Technik

Przeczytaj także
Magazyn