Kuźnia majsterkowicza

e-suplement
Potrafisz trochę programować, ale zawsze ciągnęło cię do czegoś bardziej materialnego niż bity? Zawsze chciałeś samodzielnie zbudować robota, ale nie znasz się na elektronice? Przyszedł Ci do głowy pomysł, żeby zautomatyzować otwieranie żaluzji o poranku, ale nie wiesz jak sterować silniczkami? Chciałeś zbudować stację pogodową i dzielić się twoimi pomiarami w Internecie?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś "tak", to urządzenia spod znaku Kuźni Majsterkowicza mogą okazać się odpowiednim narzędziem dla Ciebie. TinkerForge (czyli Kuźnia Majsterkowicza) to zestaw elektronicznych "bloków" i "bloczków", stworzonych tak, żeby dało się je w bardzo prosty sposób oprogramować na zwykłym pececie. Te bloki i bloczki to małe układy elektroniczne, które można ze sobą zestawiać. Bloki służą m.in. do sterowania silnikami krokowymi czy serwomechanizmami.

Są też bloki służące do pomiaru przyspieszeń, orientacji i sił grawitacyjnych (jeśli miałbyś ochotę zbudować samolot) czy też takie, do których można podłączyć różne bloczki. Te zaś to między innymi cała feeria różnych sensorów, takich jak: czujnik światła, wilgotności, oddalenia, ciśnienia czy temperatury. Jest też bloczek z modułem GPS, małym wyświetlaczem LCD, dżojstik, potencjometr czy też bloczek z wyjściami i wejściami różnego typu (jeśli wymyśliłbyś coś czego Kuźnia nie obsługuje). Całość można sterować za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo dzięki bloczkowi rozszerzającemu z modułem WiFi.

odczyt temperatury Brick ViewerTo wszystko piękne, ale czy już teraz bez TinkerForge nie można zbudować układów oferujących takie możliwości? Jasne, że można, ale trzeba znać się na elektronice i oprogramować je na dość niskim poziomie (czyli w gruncie rzeczy bezpośrednio sterować prądem). Jeśli się na tym znasz to TinkerForge nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak nie masz takiej wiedzy, ale drzemie w tobie żyłka majsterkowicza i do tego potrafisz programować, to warto się przyjrzeć Kuźni.

Dzięki pomysłowej architekturze wykorzystującej komunikację TCP/IP TinkerForge można programować w wielu językach, takich jak C# (.NET), Java, PHP, Delphi, Python czy Ruby. Będzie to programowanie, które skutecznie ochroni Cię przed elektronicznymi niuansami.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w czerwcowym numerze magazynu Młody Technik

 

Przeczytaj także
Magazyn