KOLIBEREK MT - kartonowo-beleczkowy model szybowca dla początkujących
W wakacje niemal każdy uczeń na powrót staje się wolny jak ptak… (a bywa niekiedy, że nawet niebieski… ;-)) Dziś zatem na warsztacie - na nasz młodotechnikowy sposób - inspirować się będziemy „skrzydlatymi braćmi” - nawet nie tyle „mniejszymi” - co najmniejszymi z najbarwniejszych. Ze swymi ożywionymi imiennikami wspólne będą miały zarówno wielkość, masę, ilość możliwych barw, a nawet delikatność niezwykłych modeli z pracowni wciąż niedościgłej matki natury...
Upierzone klejnoty
Współcześnie kolibry w naturalnym środowisku spotkać można wyłącznie na kontynentach Nowego Świata, głównie w strefie międzyzwrotnikowej, choć w trzeciorzędzie występowały najprawdopodobniej tylko po naszej stronie Atlantyku - w tym również na terenach obecnej Polski.
Te niezwykłe latające drobiazgi to w wielu kategoriach posiadacze rekordów godnych Księgi Guinnessa:
- najmniejszy ptak na świecie: masa ciała – od 2 do 20 g, długość od 6 do 22 cm;
- najmniejsze ze znoszonych jaj wśród ptaków – 0,25 g;
- tętno nawet 1260 (u człowieka w spoczynku ok. 60);
- prędkość w locie do 120 km/h;
- do 90 uderzeń skrzydeł na sekundę, co pozwala latać w dowolnym kierunku lub pozostawać w zawisie.
Mały, wielki szybowiec
Przyznaję, że mam wielki sentyment do tego modelu – właśnie w tej miniaturowej wersji był moim pierwszym projektem, kiedy zaczynałem instruktorską pracę w modelarniach Młodzieżowego Domu Kultury im. Kopernika we Wrocławiu. Niepozorny, niewielki, zadziorny, ale i też wymagający od swoich twórców więcej niż można by się po nim spodziewać, jest od lat doskonałym projektem w szkoleniu modelarzy z zakresu zasad lotu szybowców, działania lotek, sterów, kształtowania powierzchni nośnych i ustateczniających.Przez kilkanaście lat od powstania pierwszego prototypu wykonaliśmy (nie tylko z młodzieżą - również z dorosłymi instruktorami podczas szkoleń) już kilkaset (może tysiąc...?) podobnych modeli, różniących się nieznacznie wielkością, detalami – realizując tym samym naprawdę duży, modelarski program badawczy. To naprawdę dobry model dla tych z młodych techników, którzy mają już jakieś podstawowe doświadczenia z modelami latającymi.
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w lipcowym numerze magazynu Młody Technik
Pobierz plik do bezpośredniego wydruku elementów modelu na arkuszach A4