AVT1661 Elektroniczna kostka do gry

AVT1661 Elektroniczna kostka do gry
Gry planszowe są doskonałym przedmiotem zabaw rodzinnych - zwłaszcza w długie, zimowe wieczory. Do większości z nich używana jest, znana już w starożytności, kostka do gry.

Ten niewielki sześcianik, na którego ściankach rozmieszczone są oczka, wielokrotnie ewoluował. Zmieniały się kształty i oznaczenia na bokach. My proponujemy wykonanie elektronicznego odpowiednika tego niezbędnego do gry atrybutu. Przyciśnięcie mikrowłącznika powoduje rozpoczęcie generowania wyniku - jest on prezentowany na panelu z diodami święcącymi.

 

Opis układu

Schemat ideowy kostki pokazano na rys. 1. Na schemacie można wyodrębnić trzy bloki, Pierwszy to multiwibrator astabilny, zbudowany z rezystorów R5...R8, kondensatorów C2 i C3, tranzystorów T1 i T2. Generuje on sygnał zegarowy taktujący układ U1. Częstotliwość generatora można zmienić poprzez zmianę pojemności kondensatorów C2 i C3.

Rys. 1

 

Drugim blokiem jest układ U1, który jest licznikiem Johnsona. Na wyjściach Q0...Q5 układu U1 w takt sygnału zegarowego krąży jedynka logiczna, która decyduje o wyświetleniu liczby "oczek" za pomocą diod LED. W tym bloku znajdują się także diody D1...D9, które są konwerterem kodu 1 z 6 na liczbę wyświetlanych "oczek".

Blok trzeci to pole odczytowe, zbudowane z siedmiu diod LED wraz z rezystorami ograniczającymi ich prąd. Diody przedstawiają wynik w takiej samej postaci jak oczka na zwykłej kostce. Blok zaprojektowano na osobnej płytce.

 

Montaż i uruchomienie

Na rys. 2 pokazano schematy montażowe płytki bazowej i pola odczytowego. Kostka jest zbudowana z elementów przewlekanych, więc jej montaż nie powinien sprawić kłopotów nawet początkującym. Szczególną uwagę należy zwrócić na polaryzację elementów. W zestawie dostarczane są dwa rodzaje przycisków: kątowy (widoczny na fotografii) oraz prosty. Decyzję, który przycisk wlutować do płytki, należy podjąć w zależności od upodobań. Można również zamontować obydwa przyciski.

Rys. 2

 

Kostkę zbudowano na dwóch płytkach, które łączy się ze sobą za pomocą szpilek goldpin wraz z gniazdami. Sposób przylutowania szpilek goldpin do płytki z diodami LED pokazano na fot. 1. Po prawidłowym montażu i podłączeniu zasilania z zakresu 6...9 V DC układ jest od razu gotowy do pracy. Miłej zabawy !

 

Fot. 1