AVT3172 B - praktyczny zasilacz warsztatowy

AVT3172 B - praktyczny zasilacz warsztatowy
Praktyczny zasilacz warsztatowy jest przystawką do posiadanego zasilacza. Może to być zasilacz transformatorowy lub impulsowy. Elementem regulacyjnym jest doskonale znany stabilizator LM317.

Dużym atutem oferowanej przystawki jest użycie potencjometru wieloobrotowego, co pozwoli na precyzyjne ustawienie napięcia wyjściowego, oraz wbudowany woltomierz z wyświetlaczem LED.

Opis układu

Schemat przedstawiony jest na rysunku 1. Z kolei fotografia 1 pozwoli dokładnie zlokalizować najważniejsze komponenty modułu oraz jego funkcjonalności. Właściwym stabilizatorem napięcia jest układ scalony U1, czyli doskonale znana kostka LM317. Pracuje tu w swoim podstawowym układzie aplikacyjnym i dlatego nie wymaga szczegółowego opisu zasady działania. Istotną zaletą zastosowanego stabilizatora jest odporność na zwarcia wyjścia do masy oraz zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem. Zabezpieczenia te zagwarantują długą i bezawaryjną pracę w pracowni każdego elektronika.

Rysunek 1.

Napięcie wyjściowe zasilacza jest regulowane potencjometrem PR1 w bardzo szerokim zakresie. Aby nie komplikować układu, zastosowano potencjometr regulacyjny, w postaci jednego potencjometru wieloobrotowego zamiast dwóch do regulacji zgrubnej i dokładnej. Potencjometr taki zabezpiecza użytkownika przed przypadkowym przekręceniem osi o znaczny kąt, co przy zwykłym potencjometrze skutkuje dużą zmianą rezystancji. Taka zmiana rezystancji pociąga za sobą nagłą zmianę napięcia wyjściowego, co mogłoby mieć niepożądane skutki, w tym uszkodzenie dołączonego urządzenia.

Fotografia 1.

Układ zasilacza może być wykorzystywany przy napięciach do 24 V i prądzie do 500 mA. Aby uzyskać parametry maksymalne dla stabilizatora, czyli 1,5 A, konieczne jest zastosowanie zasilacza o mocy rzędu kilkudziesięciu watów i solidnego radiatora. Dzięki mostkowi prostowniczemu wyeliminowana została u użytkownika potrzeba posiadania wiedzy na temat polaryzacji dołączanego zasilacza. Można użyć modelu AC lub DC.

Zastosowany woltomierz jest uniwersalnym modułem do pomiaru napięcia w zakresie 0-99,9 V i zasilany jest napięciem 3-30 V. Trzy rodzaje złączy wyjściowych - gniazdo "banan", listwa goldpin 2×5 oraz podwójne ARKi sprężynowe - pozwolą łatwo dołączyć zasilane urządzenie do przystawki.

Montaż i uruchomienie

Wzór obwodu drukowanego przedstawiony jest na rysunku 2. Płytka dopasowana i przystosowana jest do montażu w dość nietypowy, lecz funkcjonalny sposób, do obudowy Z76 - w zamian za jej fabryczną pokrywę. Montaż obwodu drukowanego jest klasyczny i nie wymaga dodatkowego komentarza.

Rysunek 2.

Na płytce znajdują się dwa gniazda wejściowe zasilania, które są ze sobą połączone. Nie ma znaczenia, do którego złącza doprowadzimy zasilanie, co umożliwia połączenie za pomocą wtyku DC 2.1/5.5 lub 2.5/5.5 albo odizolowanymi przewodami zasilacza wtyczkowego. Potencjometr PR1 dodatkowo można zabezpieczyć opaską kablową (tzw. trytytką). Woltomierz w zależności od wersji będzie miał dołączone przewody lub będzie ich pozbawiony. W obu przypadkach należy dolutować trzy odcinki np. odciętych nóżek od diod prostowniczych lub srebrzanki. Aby zabezpieczyć go na płytce modułu, można go do niego przykręcić śrubkami M2 lub - tak jak to w modelu na zdjęciach - za pomocą srebrzanki, lutując do punktów lutowniczych na spodzie obwodu drukowanego. Można również użyć taśmy piankowej dwustronnie klejącej, ale jest to mniej eleganckie rozwiązanie.

Fotografia 2.

Do przykręcenia płytki do obudowy należy użyć czterech wkrętów. Producent obudowy w zestawie dostarcza wkręty ze stożkowymi łbami. Dla poprawy wyglądu, we własnym zakresie można zamienić je na wkręty z łbem walcowym.

Zobacz także:

AVT5598 - solarna ładowarka akumulatorowa 12V
AVT2722 - uniwersalny odstraszacz ultradźwiękowy