Fotokwiatuszek
Materiał
Aby kwiatek, będący tematem tego artykułu, zawsze był w dobrej formie, wykonamy go z "cytrusowej" sklejki - znanego Czytelnikom MT ulubionego materiału autora, dostępnego w dodatku za uśmiech w najbliższym warzywniaku. Do wykonania kwiatuszka wraz z doniczką wystarczy pół deseczki, którą wygodnie zdemontować można ze skrzynki po cytrusach za pomocą płaskiego wkrętaka i obcęgów (1).
Obrysy elementów
Kontury elementów modelu można przenosić na niezwichrowaną sklejkę przez naklejenie wstępnie wyciętych rysunków. Można też odbić rysunki na docelowy materiał przez kalkę maszynową lub "ołówkową" (zrobioną po lewej stronie linii, za pomocą zamazania miękkim ołówkiem).
Wycinanie i szlifowanie
Przy minimalnej ilości wyposażenia, do wycięcia wszystkich elementów wystarczy nożyk modelarski. Ułatwieniem jednak mogą być piłka włosowa i modelarska piła tarczowa (2) - można też oczywiście użyć plotera tnącego, o ile się takim dysponuje. By wyciąć piłką włosową otwory wewnętrzne, najpierw trzeba wywiercić (lub przebić) otwór, przez który będzie można przełożyć brzeszczot, przed zakręceniem go w drugim mocowaniu. Wygodnym "stolikiem" do wycinania piłą włosową będzie specjalnie opracowana do niej "jaskółka", mocowana do stolika. Piłą czy nożykiem wycina się z małym naddatkiem (jest on uwzględniony na rysunkach wykonawczych).
Docelowy kształt elementów (3) uzyskujemy dzięki bloczkom ściernym (nie gąbkom - potrzebujemy płaszczyzn), papierowi ściernemu na rurce oraz pilnikom igłowym (dotyczy to szczególnie najmniejszych detali).
Malowanie
Jeśli w planie mamy kwiatek kolorowy, lepiej pomalować elementy przed sklejeniem. Najlepszym wyborem będą farby akrylowe, wodoodporne - dostępne często również jako pigmenty do farb. Mają konsystencję ciekłych farb plakatowych, a schną tak szybko, jak ich szkolne odpowiedniki. Można również użyć farb modelarskich, choć możliwe, że trzeba będzie je nakładać kilkakrotnie.
"Ziemię" w doniczce wykonamy z odpowiednich granulatów przeznaczonych na podtorza modeli kolejowych, drobnego piasku lub ziemi przyklejonej do sklejki. Środek kwiatka nie musi być malowany, choć może (6, 7).
Wielkość modelu została dostosowana do standardowej fotografii legitymacyjnej 35×45 mm (11). Jeśli nie mamy akurat odpowiedniego zdjęcia, można użyć innego, z twarzą o odpowiedniej wielkości. Zdjęcia najlepiej wklejać pomiędzy płatki a środek kwiatu. Wycinanie i wklejanie po sklejeniu kwiatka nie daje już tak dobrych efektów.
Obdarowywanie
Przed wręczeniem kwiatek należy odpowiednio zapakować - jeśli ma być niespodzianką, unikać należy bezbarwnego celofanu.
Fotokwiatki doskonale prezentują się na parapecie, na półce czy przy komputerze.
Mam nadzieję, że przynosić będą radość obdarowanym i obdarowującym - a przy okazji również autorowi projektu i redakcji "Młodego Technika", jeśli zechcecie podzielić się z nami zdjęciami swoich fotokwiatków na naszych facebookowych stronach.
Paweł Dejnak