Uniwersalny moduł zasilający
Moduł opracowano w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na zasilacze, które mogą być wbudowane we własne urządzenie. Elementy potrzebne do budowy opisywanego modułu są popularne i łatwo dostępne. Dzięki zastosowaniu mostka prostowniczego moduł można zasilać z transformatora, a gdy przychodzi potrzeba użycia fabrycznego zasilacza, np. impulsowego o innym napięciu niż wymagane, można podłączyć go, nie troszcząc się o polaryzację napięcia zasilającego.
Schemat ideowy modułu pokazano na rysunku 1. Konstrukcja zasilacza jest oparta na podstawowej aplikacji stabilizatora LM78xx. Napięcie przemienne z transformatora jest doprowadzone przez złącze śrubowe AC (WEJŚCIE) i podawane na mostek Graetza (M1). Napięcie jest filtrowane (C1, C2) i stabilizowane (US1, C3, C4). Kondensatory C2 i C4 służą do zwierania zakłóceń wysokoczęstotliwościowych. Wydajność prądowa użytego stabilizatora wynosi maksymalnie 1,5 A i zależy od wielkości zastosowanego radiatora.
Schemat montażowy zasilacza pokazano na rysunku 2. Pomocna w montażu będzie fotografia tytułowa. Całość zmontowano na jednostronnej płytce drukowanej o wymiarach 28 mm×50 mm. Montaż jest łatwy i nie wymaga dodatkowego komentarza, a jedynie zalecenia, aby jako ostatni zamontować kondensator, a wcześniej przykręcić układ US1 do radiatora. W module należy wykorzystać dowolny stabilizator z rodziny 78XX w obudowie TO-220. Bez radiatora układ scalony US1 może rozproszyć do ok. 2 W mocy.
Po zmontowaniu układu trzeba bardzo starannie skontrolować, czy elementy nie zostały wlutowane w niewłaściwym kierunku lub w niewłaściwe miejsca oraz czy podczas lutowania nie powstały zwarcia punktów lutowniczych. Tak zmontowana płytka stanowi kompletny moduł zasilający. W zależności od potrzeb należy zastosować transformator o odpowiedniej mocy i napięciu wtórnym. Na rysunku 3 znajduje się widok płytki z wyszczególnieniem rozkładu wyprowadzeń złączy śrubowych AC i DC.
Mavin