Tworzenie muzyki

Tworzenie muzyki
Muzyka to piękne i rozwijające duchowo hobby. Można być hobbystą pasywnym, ograniczając się do kolekcjonowania płyt oraz słuchania ich na domowym sprzęcie hi-fi , ale można też uprawiać to hobby aktywnie, tworząc swoją własną muzykę.

Współczesna technologia cyfrowa, powszechna dostępność doskonałego oprogramowania (często zupełnie darmowego) oraz podstawowych narzędzi do niedawna znajdujących się wyłącznie w najdroższych studiach nagrań sprawiły, że możliwości w zakresie komponowania i nagrywania swoich utworów muzycznych są obecnie ograniczone tylko naszą wyobraźnią. Bez względu na to, jaki rodzaj muzyki preferujesz ? czy będą to ballady śpiewane z towarzyszeniem gitary, a nawet fortepianu; czy muzyka rap, do której stworzysz swoje bity i nagrasz swój własny rap; czy też agresywnie brzmiąca i wstrząsająca parkietami muzyka taneczna ? wszystko to znajduje się dosłownie w zasięgu Twojej ręki.

Tak jak fotografia przestała być domeną zawodowych artystów-fotografików, a kręcenie i montaż filmów wyszły poza profesjonalne studia, tak produkcja muzyczna stała się dostępna dla każdego z nas. Grasz na jakimś instrumencie (np. gitarze) i chciałbyś nagrać cały utwór z bębnami, basem, instrumentami klawiszowymi i wokalem? Żaden problem ? przy odrobinie wprawy, odpowiedniej praktyce oraz umiejętnie zastosowanych narzędziach możesz to zrobić nie wychodząc z domu i nie wydając na potrzebny Ci sprzęt więcej niż 1000 zł (nie licząc instrumentu i komputera).

Fascynują Cię piękne brzmienia najlepszych organów świata i chciałbyś na nich zagrać? Nie musisz w tym celu wyjeżdżać do Atlantic City (gdzie stoją największe organy świata) czy nawet do Gdańska-Oliwy i próbować starać się o umożliwienie gry na tym instrumencie. Mając odpowiednie oprogramowanie, brzmienia źródłowe i klawiaturę sterującą MIDI (tu także łączny koszt nie powinien przekroczyć 1.000 zł), możesz cieszyć swe zmysły grając fugi i toccaty.

Nie potrafisz zagrać na klawiaturze ani na żadnym innym instrumencie? Na to też jest rada! Dysponując programem typu Digital Audio Workstation (DAW), w skład którego wchodzi specjalne narzędzie o nazwie edytor pianolowy (sprawdź w Wikipedii, czym jest pianola), możesz wszystkie dźwięki, jeden po drugim, zaprogramować dokładnie w taki sam sposób, w jaki piszesz teksty na klawiaturze komputerowej. Tą metodą możesz budować całe, nawet bardzo skomplikowane aranżacje!

Rozwój technologii związanej z nagrywaniem i produkcją muzyki jest tak szybki, że dziś wielu artystów nawet nie czuje potrzeby, by w jakikolwiek sposób kształcić się pod kątem muzycznym. Oczywiście, podstawowa wiedza na temat harmonii, zasad tworzenia muzyki, wyczucie tempa i słuch muzyczny wciąż są bardzo przydatne, ale jest wiele prądów we współczesnej muzyce (np. hip-hop, muzyka ambient, szereg odmian muzyki tanecznej), gdzie największe gwiazdy nawet nie potrafi ą czytać nut (i zresztą nie mają takiej potrzeby).

Oczywiście, jesteśmy bardzo dalecy od tego, by zachęcać Was do rezygnacji z nauki muzyki, ponieważ znajomość jej podstaw jest równie ważna, jak umiejętność czytania schematów w elektronice. Chcemy jedynie pokazać, że tak jak do korzystania z wielu programów komputerowych nie trzeba być programistą, tak do tworzenia muzyki na własne potrzeby wystarczy opanowanie obsługi systemów sprzętowo-programowych. I jeszcze jedno ? trzeba mieć coś do powiedzenia. Tworzenie muzyki jest jak pisanie wierszy. Dostępna obecnie technologia to tylko pióro, atrament i papier, ale już sam wiersz musi powstać w Twojej głowie.

Jeśli zatem czujesz, że muzyka już jest, lub może się stać Twoim hobby, zachęcamy do regularnego czytania naszego cyklu, w którym od podstaw wyjaśnimy wszystko to, o czym powinieneś wiedzieć, by móc ją tworzyć w domowym zaciszu. W miarę zapoznawania się z kolejnymi elementami tego, co często bywa nazywane domowym studiem nagrań (jego angielskie określenie to homerecording), możesz poczuć coraz większy głód wiedzy w tym zakresie lub zechcieć przejść na nieco wyższy poziom.

W takim przypadku polecamy lekturę naszego siostrzanego magazynu Estrada i Studio, który od szesnastu lat zajmuje się tego typu tematyką na poziomie średniozaawansowanym i profesjonalnym. Co więcej, dołączana do każdego numeru EiS płyta DVD zawiera wszystko to, czego możesz potrzebować ? całą kolekcję całkowicie bezpłatnego oprogramowania do domowego studia nagrań oraz gigabajty ?paliwa? do Twoich produkcji muzycznych, jakimi są pętle, sample i inne tego typu ?prefabrykaty muzyczne?, które można wykorzystać w tworzeniu własnej muzyki.

W następnym miesiącu omówimy podstawowe elementy naszego domowego studia i pokażemy w jaki sposób można stworzyć swój pierwszy utwór muzyczny.