AI rozgryzła struktury prawie wszystkich białek tworzących życie

AI rozgryzła struktury prawie wszystkich białek tworzących życie
Należąca do Google firma DeepMind ogłosiła, że z wykorzystaniem sztucznej inteligencji udało jej się przewidzieć, czyli zmodelować, z powodzeniem struktury 3D niemal wszystkich znanych nauce, skatalogowanych białek. To ponad dwieście milionów cząsteczek proteinowych występujących w roślinach, bakteriach, zwierzętach i oczywiście ludzi. To zasługa AlphaFold, systemu AI, który dysponuje bazą danych o otwartym kodzie źródłowym, dzięki czemu naukowcy na całym świecie mogą go dowolnie i za darmo włączać do swoich badań.

Kiedy DeepMind wdrożył AlphaFold w 2020 roku, było to sporym zaskoczeniem dla społeczności naukowej. Naukowcy spędzili wcześniej całe dekady, podejmując próby poznania budowy białek, fundamentalnych składników wszelkiego życia na Ziemi. Uznano to za jedno z "wielkich wyzwań" biologii. Określenie jak są ukształtowane, stanowi klucz do wyjaśnienia jak działają.

W zeszłym roku DeepMind udostępnił kod źródłowy AlphaFold w swojej bazie struktury miliona białek, w tym prawie każdego białka z ludzkiego organizmu. Najnowsza aktualizacja bazy obejmuje struktury "roślin, bakterii, zwierząt i wielu, wielu innych organizmów, otwierając ogromne możliwości", powiedział dziennikarzom Demis Hassabis, założyciel i dyrektor generalny DeepMind. "AlphaFold jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym wkładem AI do społeczności naukowej", skomentował informację o udostepnieniu danych Jian Peng, profesor informatyki na Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign.

Źródło: www.technologyreview.com

Mirosław Usidus

Przeczytaj także:

Czego AI nie może i co ją blokuje?
Postępy w hakowaniu mózgu dla AI i odwrotnie. Neurony i ruch
Czy AI to wróg, dobry kolega? A może to zawracanie głowy i niepotrzebne demonizowanie?
Gdzie jest i co robi sztuczna inteligencja? Zapracowane modele
Sztuczna inteligencja