AVT3172B - Sterownik odciągu oparów
Oczywiście taka koncepcja nie zastąpi dobrego wyciągu, a najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem byłoby połączenie wentylatora z kanałem wentylacyjnym. Zrealizowana jednak równolegle z zastosowaniem wkładu w postaci filtra węglowego oraz obowiązkowym regularnym przewietrzaniem pomieszczenia pozwoli znacznie zredukować niebezpieczeństwo bezpośredniego wdychania oparów lutowniczych. W dodatku możliwości zastosowania prezentowanego układu jest więcej - np. w upalne dni idealnie sprawdzi się on w roli osobistego, regulowanego wentylatora biurkowego.
Opis układu
Schemat ideowy układu pokazano na rys. 1. Jest to klasyczna aplikacja regulatora napięcia LM317. Moduł powinien być zasilany z typowego zasilacza wtyczkowego 12 V, dołączonego do złącza IN. Dioda D1 zabezpiecza układ przed właściwą polaryzacją napięcia wejściowego, a kondensatory C1-C4 filtrują to napięcie. Przy podanych na schemacie wartościach elementów zakres regulacji umożliwia ustawienie na wyjściu dowolnego napięcia z zakresu od ok. 2 do ok. 11 V, zapewniając tym samym płynną regulację obrotów dołączonego do wyjścia OUT wentylatora.
Montaż i uruchomienie
Montaż układu jest klasyczny i nie powinien przysporzyć problemów. Rozpoczynamy od wlutowania w płytkę elementów najmniejszych, a kończymy, montując radiator wraz z układem U1 oraz potencjometr. Wentylator montujemy na samym końcu, przy pomocy krótkich odcinków grubszego drutu srebrzonego. Do tego celu służy szereg otworów montażowych z odsłoniętym polem miedzi. Sposób montażu wentylatora pokazano na zdjęciach. Płytka została przystosowana do montażu wentylatorów 120 mm i maksymalnej grubości 38 mm. Kierunek montażu wentylatora, w zależności od potrzeb i przeznaczenia urządzenia, jest dowolny.
Zobacz także:
AVT1996. Bedlight - sterownik oświetlenia nocnego z czujką ruchu
Lampka LED reagująca na klaśnięcie