AVT3172B - Sterownik odciągu oparów

AVT3172B - Sterownik odciągu oparów
Każdy, kto w warunkach domowych zajmuje się hobbystycznie lutowaniem, wie, jak nieprzyjemne i zarazem niebezpieczne jest bezpośrednie wdychanie oparów lutowania. Co prawda na rynku znajduje się wiele gotowych, fabrycznych rozwiązań pochłaniaczy oparów, ale często ich użytkowanie bywa uciążliwe. Prezentowane rozwiązanie umożliwia płynną regulację obrotów wentylatora stosownie do potrzeb, dzięki czemu daje się znacznie zredukować hałas wydzielany przez pracujący wentylator.

Oczywiście taka koncepcja nie zastąpi dobrego wyciągu, a najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem byłoby połączenie wentylatora z kanałem wentylacyjnym. Zrealizowana jednak równolegle z zastosowaniem wkładu w postaci filtra węglowego oraz obowiązkowym regularnym przewietrzaniem pomieszczenia pozwoli znacznie zredukować niebezpieczeństwo bezpośredniego wdychania oparów lutowniczych. W dodatku możliwości zastosowania prezentowanego układu jest więcej - np. w upalne dni idealnie sprawdzi się on w roli osobistego, regulowanego wentylatora biurkowego.

Opis układu

Schemat ideowy układu pokazano na rys. 1. Jest to klasyczna aplikacja regulatora napięcia LM317. Moduł powinien być zasilany z typowego zasilacza wtyczkowego 12 V, dołączonego do złącza IN. Dioda D1 zabezpiecza układ przed właściwą polaryzacją napięcia wejściowego, a kondensatory C1-C4 filtrują to napięcie. Przy podanych na schemacie wartościach elementów zakres regulacji umożliwia ustawienie na wyjściu dowolnego napięcia z zakresu od ok. 2 do ok. 11 V, zapewniając tym samym płynną regulację obrotów dołączonego do wyjścia OUT wentylatora.

Rys. 1.

Montaż i uruchomienie

Montaż układu jest klasyczny i nie powinien przysporzyć problemów. Rozpoczynamy od wlutowania w płytkę elementów najmniejszych, a kończymy, montując radiator wraz z układem U1 oraz potencjometr. Wentylator montujemy na samym końcu, przy pomocy krótkich odcinków grubszego drutu srebrzonego. Do tego celu służy szereg otworów montażowych z odsłoniętym polem miedzi. Sposób montażu wentylatora pokazano na zdjęciach. Płytka została przystosowana do montażu wentylatorów 120 mm i maksymalnej grubości 38 mm. Kierunek montażu wentylatora, w zależności od potrzeb i przeznaczenia urządzenia, jest dowolny.

Zobacz także:

AVT1996. Bedlight - sterownik oświetlenia nocnego z czujką ruchu
Lampka LED reagująca na klaśnięcie