AVT1853 - iluminofonia LED RGB
Schemat ideowy iluminofonii RGB pokazano na rysunku 1. Składa się on z mikrokontrolera, wzmacniacza operacyjnego oraz tranzystorów mocy. Sygnał wejściowy jest podawany za pomocą kondensatora C1 na wejście wzmacniacza operacyjnego. Napięcie polaryzujące wejście jest wyznaczone przez dzielnik zbudowany z rezystorów R9, R10, R13, R14. Mikrokontroler (ATmega8) jest taktowany za pomocą wewnętrznego generatora RC pracującego z częstotliwością 8 MHz. Analogowy sygnał ze wzmacniacza audio jest mierzony za pomocą przetwornika A/C i dostarczany jest na wejście PC0. Oprogramowanie "wybiera" z sygnału audio składowe leżące w następujących zakresach częstotliwości:
- Wysokie: 13…14 kHz.
- Średnie 6…7 kHz.
- Niskie 500 Hz…2 kHz.
Następnie, program oblicza wartość natężenia światła dla każdego kanału i proporcjonalnie do wyniku steruje tranzystorem wyjściowym. Elementami wykonawczymi są tranzystory T1…T3 (BUZ11) o dużej obciążalności prądowej. Na płytce znajduje się wejście CINCH dla bezpośredniego doprowadzenia sygnału AUDIO o poziomie 0,7 V (typowe wyjście słuchawkowe). Źródło dźwięku można wybrać zworką SEL: CINCH (RCA) lub mikrofon (MIC).
Wyboru efektu dokonuje się przyciskiem MODE (S1):
- Kolor czerwony.
- Kolor niebieski.
- Kolor zielony.
- Kolor biały.
- Iluminofonia.
- Zmiana losowo koloru w rytm basu.
- Wyłączenie.
Montaż rozpoczynamy od wlutowania w płytkę rezystorów i innych niewielkich elementów, a kończymy montując kondensatory elektrolityczne, tranzystory, złącza śrubowe i gniazdo CINCH.
Mikrofon można przylutować bezpośrednio do kątowej listwy goldpin. Urządzenie zmontowane bezbłędnie, z użyciem zaprogramowanego mikrokontrolera i ze sprawnych elementów będzie działało od razu po włączeniu napięcia zasilającego.
Zobacz także:
Uniwersalny zasilacz modelarski UZM 100
AVT795 - biegnące światełko