AVT1012 - strach na komary
Układ zmontowany jest na niewielkiej płytce i działa natychmiast po zlutowaniu, bez konieczności jakiejkolwiek regulacji. Ostatnie lata charakteryzowały się ogromną ilością owadów, a zwłaszcza komarów atakujących ludzi. Naukowcy od dawna próbują znaleźć metodę na zapobieganie tym atakom - "cudowne" maści, specjalne witaminy, generatory promieniowania ultrafioletowego i wiele innych sposobów, zwykle o dość dyskusyjnych efektach.
AVT także chce zabrać głos w tej sprawie - opierając się na publikowanych kilka lat temu badaniach doszliśmy do wniosku, że najprostszą metodą odstraszenia samic komarów (bo to one właśnie nas gryzą) jest zbudowanie generatora fali akustycznej z przetwornikiem o częstotliwości ok. 16...22 kHz. Tego typu sygnały są generowane przez samice komarów w przypadku niebezpieczeństwa, a ich częstotliwość może być różna (w podanym zakresie) w zależności od gatunku owadów.
Na rysunku 1 przedstawiono schemat generatora. Jest to bardzo prosta konstrukcja, wykorzystująca dwa wzmacniacze - generatory wykonane na zlinearyzowanych bramkach układu US1. Jako przetwornik akustyczny zastosowano przetwornik piezoelektryczny o częstotliwości rezonansowej ok. 20 kHz, można zastosować dowolny inny przetwornik o zbliżonej częstotliwości pracy.
Po zlutowaniu i uruchomieniu warto całą płytkę dokładnie pokryć wodoodpornym lakierem izolacyjnym, dzięki czemu urządzenie będzie mniej podatne na wilgoć. Tak prosty układ nie wymaga żadnych czynności uruchomieniowych.
Posługiwanie się przyrządem jest proste - generator należy włączać na kilkanaście sekund co 1...2 minuty. W przypadku konieczności dłuższego stosowania (np. przez kilka godzin w ciągu wieczora) warto dobudować do układu prosty timer o regulowanym czasie włączenia i wyłączenia, który te czynności będzie wykonywał automatycznie.
Wszystkie niezbędne części do tego projektu zawiera kit AVT1012 B, w cenie 15 zł, dostępny pod adresem: https://sklep.avt.pl/avt1012.html
Zobacz także:
AVT739 B. Irytator - dokuczliwy natręt nocny
Ekopułapka na myszy