Inżynieria wzornictwa przemysłowego

Inżynieria wzornictwa przemysłowego
Jak mawia porzekadło: "jak cię widzą, tak cię piszą". To, że oceniamy otoczenie, opierając się na tym, co widzimy, nie jest tajemnicą. Już starożytni Egipcjanie, znając tę prawdę, przeprowadzali rozprawy sądowe w ciemności, tak by wizerunek oskarżonego nie miał wpływu na decyzję sędziego. Wygląd ma także znaczenie w przypadku rzeczy nieożywionych, takich jak dania, które spożywamy, czy produkty, które kupujemy. Istotne są dla nas: kształt, kolorystyka, faktura, kontury, zdobienia. To one powodują, że często jesteśmy bardziej skłonni do pozostawienia w sklepie kwoty większej, niż zakładaliśmy. Nad tym zaś, jak nas zachwycić, pracuje cała rzesza specjalistów, w tym inżynierów wzornictwa przemysłowego. Czy ci ostatni mają wyboistą drogę do swojego zawodu? Sprawdźmy to.

Stworzenie nowego dzieła w każdej dziedzinie wymaga określenia ogólnego planu działania. Tak jak w przypadku produktu, któremu należy nadać niepowtarzalny kształt oraz wzór, tak i w przypadku podjęcia studiów trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czemu ma to służyć.

Koncepcja

Nauka na inżynierii wzornictwa przemysłowego łączy ze sobą elementy techniczne i plastyczne. Zatem osoba decydująca się rozwijać w tym obszarze powinna mieć umysł zarówno analityczny, jak i kreatywny. To dosyć specyficzne połączenie, któremu nie wszyscy są w stanie sprostać, dlatego ważne jest, by już zawczasu zmierzyć się z pytaniami: "czy temu podołam?" oraz "czy potrafię"? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, nie pozostaje nic innego, jak złożyć dokumenty na wybraną uczelnię.

Tu pojawia się jednak problem związany z niewielką liczbą szkół oferujących ten kierunek. Okazuje się, że osoby, które mieszkają poza Łodzią lub Krakowem, będą zmuszone przeprowadzić się do tych miast lub dojeżdżać (co może być uciążliwe). Wzornictwo przemysłowe wykłada się co prawda także na innych polskich uczelniach, ale tylko jako specjalizacja na kierunku "wzornictwo", co nie dla każdego stanowi satysfakcjonujące rozwiązanie.

Niewielka liczba uczelni idzie w parze z niewielką liczbą miejsc na studiach. Politechnika Krakowska w rekrutacji 2019/2020 przyjęła 36 kandydatów spośród 52 składających dokumenty. Na Politechnikę Łódzką papiery złożyły 54 osoby, a dostało się tylko 12. Jak widać, w porównaniu z innymi kierunkami zainteresowanie IWP jest małe, ale i tak trzeba o swoje miejsce powalczyć. Wydaje się, że łatwiej powinno być w Krakowie…

Przymierzając się do egzaminu maturalnego, dobrze byłoby przyłożyć się w wersji rozszerzonej do jednego z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka. Uzyskanie wysokiej oceny nie jest jednak przepisem gwarantującym sukces w trakcie rekrutacji. Na kandydatów czeka bowiem jeszcze egzamin praktyczny, mający na celu sprawdzenie umiejętności plastycznych i technicznych. Co więcej, jeśli już na tym etapie ktoś myśli, że to dużo, niech lepiej… ochłonie, bo to nie koniec procesu.

Składając dokumenty, formularze, zdjęcia i zaświadczenia lekarskie, należy zaprezentować także swoje portfolio, w skład którego wchodzić mogą: prace plastyczne, fotografie, rzeźby, projekty przedmiotów użytkowych itp. Jeżeli komisja pozytywnie rozpatrzy przedłożone dzieła, a liczba zdobytych punktów będzie większa niż ta, którą zdobędzie konkurencja, wówczas można od października rozpoczynać naukę (oczywiście jeśli umożliwi to sytuacja epidemiologiczna w kraju).

Projekt

Jak już ustaliliśmy, inżynieria wzornictwa przemysłowego to kierunek interdyscyplinarny, łączący ze sobą treści artystyczne z technicznymi. Posiadanie wiedzy z obydwu zakresów i umiejętne ich połączenie pozwala tworzyć interesujące dzieła użytkowe, nadawać produktom przemysłowym charakter i wyraz.

Zatem wśród przedmiotów, które pojawiają się w trakcie nauki, obszar tematyczny będzie szeroki. Z pewnością należy spodziewać się dużej ilości matematyki. Do tego chemia, fizyka, nauka o materiałach, inżynieria jakości, modelowanie własności chemicznych, modelowanie własności fizycznych, technologie informatyczne.

Wśród przedmiotów o charakterze artystycznym znajdą się m.in.: projektowanie produktu, historia sztuki, struktury wizualne, rysunek interdyscyplinarny, fotografia. Kształcenie w obrębie systemów komputerowych to: podstawy CAD-a, obliczeniowe programy inżynierskie, informatyka, programowanie. Z przedmiotów, które mogą przysporzyć problemów, należy wspomnieć o budowie maszyn i pojazdów oraz o inżynierii materiałowej. W trakcie studiów będzie też dużo projektowania.

Pomocna w przyswajaniu tak rozległej wiedzy może być nauka pod okiem specjalistów z konkretnej branży. Uczelnie techniczne i artystyczne zawiązują między sobą porozumienia, na podstawie których ich wykładowcy uczą studentów opisywanego kierunku. W trakcie studiów można też dokonać wyboru określonej specjalności. I tak np. Politechnika Krakowska oferuje dwie: projektowanie produktu oraz projektowanie środków transportu.

Efekt

Studia na tym kierunku to wciąż coś nowego na rynku edukacji w Polsce. Funkcjonują dopiero od kilku lat, ale fakt, że w kolejnych latach rekrutowane są nowe roczniki, każe sądzić, że branża ta rozwija się, a zapotrzebowanie na inżynierów rośnie. Sprawdziliśmy to, przeglądając ogłoszenia o pracę w Internecie. W przeciągu dwóch tygodni pojawiło się pięć ofert, wszystkie skierowane do konstruktorów, projektantów i designerów. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę absolwentów tego kierunku, można sądzić, że liczba ofert jest zadowalająca. Należy jednak pamiętać, że o te posady mogą ubiegać się także absolwenci szkół artystycznych i technicznych ze specjalizacją wzorniczą. Tym samym konkurencja rośnie i mogą pojawić się kłopoty ze znalezieniem pracy.

Ze swoją wiedzą i kompetencjami, inżynier może szukać zatrudnienia w biurach projektowych takich branż, jak np. motoryzacyjna, mechaniczna lub AGD. Zdobyte kwalifikacje da się wykorzystać do konkurowania na rynku pracy z absolwentami materiałoznawstwa.

Zarobki, niestety, nie należą do najwyższych. Przeciętne wynagrodzenie to ok. 3500 zł. Należy jednak pamiętać, że zależy ono od firmy, doświadczenia i wielkości projektu. Daje to nadzieje na większą pensję dla osób, które stale będą się rozwijać w zawodzie.

Rozwój, ale…

Studia na tym kierunku to idealny pomysł dla osób, które chciałyby połączyć swoją kreatywność, wrażliwość na piękno i otaczający świat z analitycznym myśleniem, co pozwala łączyć sztukę z inżynierią. To miejsce dla tych, którzy mają wyobraźnię przestrzenną, potrafią konstruować, są uzdolnieni technicznie i plastycznie. To także zajęcie dla osób, które nie boją się nawiązywać kontaktów z klientami, potrafią zorganizować sobie pracę i samemu się motywować. To wreszcie obszar dla pasjonatów, którzy podążają za trendami, wizjonerów przedzierających nowe szlaki oraz bacznych obserwatorów najnowszych przemian i tendencji we wzornictwie przemysłowym. Dla tych wszystkich osób kontakt z IWP powinien oznaczać studia ciekawe i dające możliwość stałego rozwoju.

Niestety, w ogólnym rozrachunku perspektywa zawodowa wygląda niezbyt kolorowo. Pozostaje nam jednak wierzyć, że osoby z pasją pomimo trudności osiągną swój cel i będą się realizować.

Michał Pacholski

Zobacz także:

Geodezja i kartografia
Inżynieria biomedyczna... Dla urodzonych naukowców
Wydział niekoniecznie dla wielbicieli seriali…