Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu
W dzisiejszych czasach zmiany klimatu można z łatwością zauważyć. Wciąż rosnąca temperatura, zmniejszenie ilości opadów, alarmy dotyczące złej jakości powietrza, gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Z przykrością należy stwierdzić, że na zmiany nie reagujemy w ogóle lub następuje to zbyt późno. Nagrzane letnim słońcem betonowe miasta wyciskają z ludzi resztki wody, zimą wskaźnik poziomu smogu sugeruje pozostać w domu. Brak dostatecznej ilości zieleni, brak korytarzy powietrznych w miastach, chaos architektoniczny i brak pomysłu na kształtowanie krajobrazu to wszystko powoduje, że życie w miastach staje się coraz bardziej uciążliwe. By żyło się przyjemniej, należy zmienić podejście do zarządzania, w tym do architektury krajobrazu. Zapraszamy na architekturę krajobrazu, studia dla artystów z wizją.

Projekt

Architektura to kierunek, z którego znalezieniem nie powinno być większych problemów. Można go studiować na uczelniach publicznych i prywatnych, w trybie dziennym i zaocznym. Szkoły oferują nie tylko edukację na poziomach I, II i III, ale także w ramach studiów podyplomowych. Zainteresowani tematyką znajdą dla siebie liczne kursy, szkoły policealne oraz warsztaty. Trzeba przyznać, że oferta jest dosyć bogata. Jednak nie można powiedzieć, żeby kandydaci "walili drzwiami i oknami" do szkół, walcząc o miejsce z zawziętością równą walce o ogień.

Proces rekrutacji nie powinien przysporzyć większych problemów. Liczba osób na miejsce (oczywiście mówimy o studiach dziennych) rzadko zbliża się do dwóch. Dobrze napisana na maturze matematyka i biologia to dobry wstęp. Kolejny etap to egzamin z rysunku. Wiedza plus talent to przepis na przebrnięcie przez proces rekrutacji. W trakcie nauki student dostaje możliwość wyboru specjalizacji. I tak na przykład Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ma w swojej ofercie: projektowanie krajobrazu, sztuka ogrodu i krajobrazu. Urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu. Dla porównania Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu proponuje: kształtowanie i ochronę krajobrazu oraz architekturę zieleni we wnętrzach.

Wykonanie

Studiowanie AK wymaga posiadania zdolności artystycznych i głowy otwartej na szeroki zakres wiedzy. Wynika to głównie z faktu, że jest to kierunek interdyscyplinarny. Studenci rozwijają swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych oraz sztuk pięknych.

W grupie treści podstawowych na studiach inżynierskich należy się spodziewać: matematyki (60 godzin), geometrii wykreślnej (30 godzin), biologii roślin (30 godzin), ekologii (30 godzin) i historii sztuki (30 godzin). Jeśli chodzi o "królową nauk", to jest jej w tym wypadku wyjątkowo mało (oczywiście w porównaniu do innych kierunków inżynierskich). Zwraca uwagę spora liczba przedmiotów, rzadziej spotykanych na studiach technicznych. W treściach kierunkowych rozwijają się one o na przykład: rysunek i rzeźbę, historię sztuki ogrodowej, prawo, ekonomię i zarządzenie. Nie ominie studentów grafika inżynierska, która na wielu innych kierunkach przysparza nie lada kłopotów. W tym wypadku również istnieje takie zagrożenie, dlatego warto się do niej solidnie przyłożyć.

Przedmiotem, na który należy zwrócić uwagę, jest również geodezja. Niektórzy studenci mają z nią kłopoty, które ciągną się za nimi miesiącami. Wybierając się na AK, należy pamiętać, że jest to kierunek poniekąd artystyczny. Oznacza to, że przeznaczony jest dla osób, które już posiadają szeroko pojęte umiejętności plastyczne, a także wyczucie artystyczne. Jest to umiejętność, której w 100% nie da się wyuczyć. W pewnym stopniu trzeba się z tym urodzić. Co za tym idzie, decydując się na taką drogę rozwoju, należy wziąć pod lupę swoje uzdolnienia. Już w trakcie samych studiów rozwijanie treści stricte artystycznych odbywa się często w oparciu na Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki współpracy uczelni studenci mają możliwość rozwijania się pod okiem ekspertów. Taką opcję daje między innymi Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

W trakcie nauki warto poświęcić czas na rozwijanie technik komputerowych, a dokładnie rzecz ujmując, rozwijanie umiejętności wykorzystywania w pracy programów przydatnych architektowi. Uczelnie dostarczają tej wiedzy, ale w ilości niewystarczającej do biegłego poruszania się po nich. W tym wypadku należy samemu rozwijać swoje kompetencje w tej dziedzinie. Poszerzając umiejętności w obsłudze, na przykład Photoshopa czy AutoCAD-a, można na bieżąco tworzyć swoje portfolio, które przyda się w trakcie poszukiwania pracy. Pozwoli to także wykorzystać nabywaną wiedzę w praktyce, która jest również niezwykle cenna dla pracodawców.

Efekt końcowy

Omawiając kierunki techniczne, czasami zwracamy uwagę na przesyt testosteronu w danej branży. W przypadku architektury krajobrazu sytuacja jest dokładnie odwrotna. Brakuje parytetu płci, a co za tym idzie, branża ta jest zdominowana przez kobiety. Niezależnie od tego sytuacja na rynku pracy nie wygląda kolorowo.

Niewielkie zainteresowanie studiami na tym kierunku jest i tak za duże by zapewnić pracę wszystkim absolwentom. Trzeba otwarcie powiedzieć. O pracę na etacie będzie ciężko. Co nie oznacza, że jest to nie możliwe. Z pewnością, należy sobie już zawczasu pomóc by zwiększyć swoje szanse.

Nauka języków, rozwijanie biegłości w obsłudze programów branżowych, posiadanie doświadczenia, które można zdobyć na stażach i praktykach. Przyda się prawo jazdy oraz odrobina szczęścia. Szansą na rozwijanie się w zawodzie jest także założenie własnej firmy, która realizując małe projekty będzie z biegiem czasu rosnąć w siłę. Jest to jednak opcja dla osób, które posiadają umiejętność sprzedawania swoich pomysłów, zarażania swoją charyzmą i wizją. W tym wypadku trzeba być handlowcem, marketingowcem i architektem w jednym.

Ukończenie studiów na tym kierunku daje możliwość uzyskania certyfikatu konserwatora zabytkowej zieleni. Pełne uprawnienia w tym zakresie otrzymuje się po odbyciu dwunastomiesięcznej praktyki w zawodzie. Otwiera to możliwości zawodowe, a co za tym idzie także finansowe.

Mediana zarobków architekta krajobrazu wynosi ok. 3700 zł. Nie są to wysokie zarobki, ale należy pamiętać, że rozwijając się, można zwiększać swoje wynagrodzenie. Architektura krajobrazu to przede wszystkim wprowadzanie zmian w przestrzeni. Mylnie kojarzy się ją z projektowaniem jedynie ogródków przydomowych, gdyż głównym elementem zainteresowań architektów krajobrazu są duże obszary. Jednak wciąż rosnąca świadomość estetyczna i zamożność Polaków powodują, że zapotrzebowanie na przydomowe usługi architektoniczne rośnie, więc projektowanie "ogródków" może stać się głównym źródłem utrzymania. Świadomość tego powinny mieć wszystkie osoby, które oczekują wyzwań wyższych lotów.

Czy warto było?

Największą sztuką dla artysty jest zarobić na swoich dziełach. Nie udaje się to zbyt dużej grupie osób, dlatego jedni klepią biedę i dalej tworzą, a inni zmieniają uniform i pracują tam, gdzie mogą zarobić na utrzymanie. Niewielka grupa, której się udało, realizuje swoje wizje, jednocześnie wzbudzając zazdrość wśród tych, którym się nie powiodło. Architektura krajobrazu to niewątpliwie kierunek artystyczny. Liczba fachowców znacznie przekracza zapotrzebowanie rynku, a co za tym idzie, miejsce znajdzie się tylko dla tych, którzy mają wielki talent i szeroko rozumiane szczęście. Ci, którzy dostaną pracę w zawodzie, nie zarobią wielkich pieniędzy. I tylko część, realizując się w zawodzie, dorobi się majątku. Architektura krajobrazu to sztuka, którą zajmują się artyści. Czy gra jest warta świeczki? Każdy artysta musi sobie odpowiedzieć sam. Niewątpliwie to ciekawy kierunek, który dostarczyć może dużą ilość interesującej wiedzy oraz praktycznych umiejętności.

Michał Pacholski

Zobacz także:

Górnictwo i geologia
Mechatronika
Inżynieria jakości