Warsztatowy podajnik taśm samoprzylepnych MT-418
Idea jest prosta i od dawna znana m.in. z podajników taśm biurowych - chodzi o zamocowanie rolki w podajniku z zębatą krawędzią, ułatwiającą odcięcie potrzebnej długości. Ale diabeł tkwi w szczegółach!
Jak zwykle w takich razach najpierw wybrałem się na mały rekonesans, by zobaczyć, co w tym temacie już wymyślono. Przejrzałem liczne wzory przemysłowe oraz wykonane przez majsterkowiczów (patrz zdjęcia).
Na końcu pozostało znaleźć optimum pomiędzy kosztami, nakładem pracy, technologią, dostępnością materiałów i wyglądem. Efektem jest podajnik będący tematem tego artykułu.
Materiały i narzędzia
Postanowiłem nie sięgać po blachę, pleksiglas, twarde bukowe deski itp. Stali czytelnicy wiedzą, że od lat w "nawarsztatowych" projektach chętnie wykorzystuję odpadową sklejkę o grubości 3 mm, pozyskiwaną ze zużytych skrzynek po owocach cytrusowych (zwaną w skrócie cytrusówką).
Do wykonywania rozmaitych modeli wybiera się czyste i niezdeformowane formatki sklejki bez sęków itp., ale w związku z tym tworzy się potem zapas elementów zadrukowanych czy pokrzywionych - i teraz właśnie nadarza się doskonała okazja, by je wykorzystać!
Przede wszystkim do skrzynki tej wielkości potrzebne będą sklejki grubsze, bo sześciomilimetrowe. Wystarczy więc (kilkanaście godzin wcześniej) odpowiednio dobrać (stronami i deformacjami) w pary trzymilimetrowe formatki i skleić je pod solidnym dociskiem.
Dzięki dostosowanemu do tego materiału projektowi, do wykonania naszego podajnika wystarczą starannie sklejone formatki z dłuższych boków dwóch typowych skrzynek po cytrusach (patrz: rysunek rozkroju sklejek).
Z metalowych elementów przyda się wąski brzeszczot do ramowej piły (12×312 mm). Na marginesie: większość ogólnie dostępnych brzeszczotów tego typu ma drobne zęby, wystarczająco dobre do rozdzielania większości taśm, ale gdyby była możliwość kupna egzemplarza z większymi zębami, to odrywanie taśm zbrojonych stałoby się dużo łatwiejsze.
Z drobiazgów przydatne będą dwa wkręty do drewna i dwa gwoździe lub podobne odcinki szprychy rowerowej (2×20 mm).
Do szybkiego klejenia użyłem średniego kleju cyjano-akrylowego (super glue, kropelka itp.).
Oczywiście skrzynkę warto podszpachlować (choćby pyłem i klejem) oraz zagruntować (kaponem) i pomalować lub polakierować według uznania.
Z narzędzi wystarczy w zasadzie piła do sklejki o drobnych zębach (stolikowa, ewentualnie ręczna lub wyrzynarka) i wiertło w obsadce. Nie od rzeczy byłby też kątownik ślusarski lub stolarski, ale zwykłą ekierką też damy radę.
Montaż podajnika
Kiedy formatki sklejki są już gotowe do rozcinania (tzn. równo sklejone, zaszpachlowane i przeszlifowane), korzystając z rysunku rozkroju, rozrysowujemy elementy do wycięcia, podklejamy je taśmą papierową z drugiej strony (dla zniwelowania uszczypań) i kolejno wycinamy.
Po sprawdzeniu prostopadłości i ewentualnym wyrównaniu ciętych krawędzi można przystąpić do sklejania. Ponieważ to bardzo prosta skrzyneczka, w zasadzie nie ma co tu wiele pisać. Może warto tylko zauważyć, że wszędzie tam, gdzie stosowane będą wkręty, należy najpierw ścisnąć krawędzie, rozwiercić otwory o średnicy trzonu wkręta, a dopiero potem je wkręcać (również w ściśniętej sklejce). W innym przypadku bardzo łatwo o rozwarstwienie sklejki.
nie sięgałem po wiertarkę - wystarczyła oprawka wkrętakowa.
W projekcie przewidziano belkę o przekroju kwadratowym 12×12 mm, nieco zaokrąglonym, wykonanym z czterech warstw tej samej sklejki cytrusowej. Oczywiście może to być belka o dowolnej średnicy, ale ponieważ ideą tego projektu jest takie jej ustawienie, by luźno wiszące taśmy dotykały tylnej ścianki (dzięki czemu łatwiej uchwycić taśmy pomiędzy brzeszczotem a rolką), więc dla ustalenia punktu mocowania dla innych średnic przydatny będzie przekrój skrzynki w skali 1:1.
Coś więcej?
Ależ oczywiście, że można! Do tej skrzyneczki łatwo dodać pokrywkę z pleksi lub kartonu, która zabezpieczy rolki przed kurzem, a także silikonowe bumpery (nóżki przeciwpoślizgowe) lub kołeczki pozwalające łączyć je pionowo w szafki. Można też wykonać dwa otwory w tylnej ściance i zamocować podajnik na ścianie.
Gdy w szufladzie ma być przechowywane więcej taśm, warto wykonać bliźniacze skrzynki z brzeszczotami po obu stronach i wspólną środkową ścianką z uchwytem do przenoszenia. A jeśli chcemy pobawić się formą?... Czemu nie?! Tu również jest wiele możliwości. Wystarczy rozwinąć skrzydła wyobraźni. Powodzenia!
Paweł Dejnak
Zobacz także:
Ekologiczny bańkorób
Lampka LED reagująca na klaśnięcie
Kompresorek