Programy do odtwarzania podcastów

Programy do odtwarzania podcastów
Poniżej przedstawiamy test pięć programów do odtwarzania podcastów.

Pocket Casts

Aplikacja Pocket Casts oferuje wygodną wyszukiwarkę i funkcję automatycznego zarządzania słuchowiskami. Użytkownik może dostosowywać prędkość odtwarzania audio, pomijać fragmenty bez dźwięku czy nawet przeskakiwać momenty nic nie wnoszące w poszczególnych podcastach.

Po stronie producenta nagrań program oferuje wzmocnienie dźwięku, przyciszenie odgłosów otoczenia, a nawet obsługę podcastów wideo. Dostępne są też funkcje edycji.

Pocket Casts wspiera szereg popularnych urządzeń, z Google Chromecastem, Androidem Auto i Sonosem na czele. Użytkownicy mogą ponadto sterować odtwarzaniem z poziomu smartwatcha z Android Wear, czy nawet eksportować listy podcastów i historii odtwarzania.

Aplikacja była wcześniej wyłącznie płatna, teraz zaś przechodzi na model darmowy oraz subskrypcyjny, trochę jak Spotify.

Pocket Casts Plus, czyli wersja płatna, oferuje 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze do przesyłania i zapisywania plików. Może być używana do przechowywania audiobooków, długich notatek z wykładów czy podcastów, które będą dostępne offline o dowolnej porze. Subskrypcja zapewnia także dostęp do programu przez macOS, Windowsa czy aplikację webową.

Pocket Casts
Producent: Podcast Media LLC
Platforma: Android, iOS, Web, desktop (macOS i Windows 10) 
Oceny: 
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna: 9/10

Google Podcasts

Appka Google Podcasts to propozycja potentata, zawierająca wszystko, co potrzeba, by rozpocząć swoją przygodę z podcastami. Podzielone na kategorie mogą być przez użytkowników wyszukiwane, subskrybowane i pobierane do odsłuchu offline. Przydatną funkcją jest opcja zmiany tempa odtwarzania, a także pomijanie fragmentów ciszy.

Słuchane przez nas materiały są synchronizowane pomiędzy różnymi urządzeniami. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby rozpocząć słuchowisko w domowym zaciszu na inteligentnym głośniku Google Home, a skończyć na smartfonie, w drodze do pracy.

Większość dostępnych na rynku aplikacji umożliwia nam przeglądanie wszystkich podcastów, segregując je wg kategorii, ocen użytkowników i liczby pobrań. W Google Podcast tego nie ma. Nie możemy przejść do kategorii i przeglądać jej w dowolny sposób. Mamy dostęp tylko do tych podcastów, które są nam sugerowane przez aplikację i tych, które sami znajdziemy, wpisując ich nazwę w wyszukiwarkę.

Recenzenci tłumaczą to nastawieniem Google’a na rozwój sztucznej inteligencji oraz interfejsu głosowego, co dzieje się kosztem tradycyjnego interfejsu z wyborami, listami i menu.

Google Podcasts
Producent: Google LCC
Platforma: Android
Oceny: 
Możliwości: 4/10
Łatwość obsługi: 7/10
Ocena ogólna: 5,5/10

Podbean

To jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu, oferująca ogromną bazę podcastów, a także audiobooków. Dla polskich użytkowników minusem jest ograniczona dostępność słuchowisk w języku polskim.

Z aplikacji w każdej wersji (na smartfonie i komputerze) można korzystać nieodpłatnie. Opłaty pobierane są jedynie od osób, które chcą publikować swoje nagrania.

Podbean ma sporo zaawansowanych funkcji. Aplikacja automatycznie pobiera subskrybowane podcasty, a także usuwa te, które już przesłuchaliśmy. Podczas odtwarzania możemy dostosować prędkość, a także włączyć tryb inteligentny, który automatycznie pomija fragmenty ciszy.

Wsparcie dla Google Chromecasta, Androida Auto czy Amazon Alexa sprawia, że ulubione podcasty możemy słuchać na wielu urządzeniach.

Swoje nagrania umieszcza tutaj kilkaset tys. wykonawców. Wszystkie rejestracje złożyły się na łączną sumę prawie 10 mln odcinków, zatem w aplikacji każdy powinien znaleźć coś ciekawego. Obecnie jest to jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi do słuchania podcastów, dostępne na różne systemy operacyjne. Znajdziemy tu aż szesnaście obszarów tematycznych.

Wybrane podcasty możemy pobrać, dodać do ulubionych czy ustawić powiadomienia na określone kanały.

Podbean
Producent: Podbean Tech LLC
Platforma: Android, iOS
Oceny: 
Możliwości: 4/10
Łatwość obsługi: 7/10
Ocena ogólna: 5,5/10

Stitcher - Podcast Player

Rozpoczęcie pracy ze Stitcher wymaga od nas połączenia serwisu z Facebookiem, Google+ lub podanym przez nas adresem e-mail. Po uruchomieniu appki wyszukujemy interesujący nas program, wybierając odpowiednie kategorie lub wpisując dane hasło w wyszukiwarkę.

Z gotowych propozycji mamy cały wachlarz najróżniejszych zagadnień, zaczynając od newsów, poprzez takie kategorie, jak społeczeństwo, komedie czy opowiadanie historyjek, a kończąc na religii, polityce i edukacji. Po zdeklarowaniu, które z tych tematów najlepiej odpowiadają naszym zainteresowaniom, aplikacja automatycznie wygeneruje dla nas playlistę.

Przejrzysty i intuicyjny interfejs aplikacji jest podobny nieco do kafelków Windowsa. Dlatego dziwi fakt, że jej twórcy wciąż nie wypuścili wersji dostępnej dla urządzeń pracujących na mobilnym Windowsie.

Program może okazać się niezwykle przydatny i użyteczny dla osób uczących się angielskiego, które chciałyby gruntownie "osłuchać się" z tym językiem. Aplikacja jest dostępna za darmo, ale istnieje też opcja płatnej subskrypcji. Dostajemy w niej ekskluzywne treści dostępne tylko na tej platformie.

Stitcher
Producent: Stitcher Inc
Platforma: Android, iOS, desktop, Amazon Echo
Oceny: 
Możliwości: 8/10
Łatwość obsługi: 9/10
Ocena ogólna: 8,5/10

Spotify

Oczywiście dla fanów internetowych podcastów nie jest niespodzianką, że oferowane są one także w znanej aplikacji muzycznej Spotify. Ponieważ wielu użytkowników spędza w niej dużo czasu, słuchając muzyki, prędzej czy później nadarzy się im okazja posłuchania podcastów. Ich odtwarzanie jest tu właściwie identycznym procesem, jak w przypadku muzyki.

Spotify oferuje wciąż rosnącą bibliotekę podcastów, podzielonych na kategorie. Znajdziemy tu zarówno słuchowiska w języku polskim, jak i angielskim.

Odtwarzacz zawiera wszystkie najbardziej potrzebne funkcje - dostosowywanie prędkości, szybkie przewijanie, czy zaplanowanie zatrzymania odcinka np. po 30 minutach. Nie znajdziemy tu jednak możliwości przyspieszenia/spowolnienia odtwarzania, możemy przewinąć tylko 15 sekund w przód lub w tył, utrudniony jest też dostęp do opisu odcinka, a linki w opisach są nieklikalne.

Zarządzanie zapisanymi podcastami jest za to proste. Mamy od tego osobną strefę w naszej bibliotece, w której szybko przejrzymy obserwowane audycje, nieprzesłuchane odcinki i pobrane pliki.

Strefa podcastów Spotify jest jednak krytykowana za ubogą zawartość i brak najpopularniejszych cykli. Nie mówiąc o niezwykle skromnej polskiej ofercie.

Spotify
Producent: Spotify Ltd.
Platforma: Android, iOS, Web, desktop (macOS, Windows, Linux, Chromebook)
Oceny: 
Możliwości: 5/10
Łatwość obsługi: 6/10
Ocena ogólna: 5,5/10

Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach

Podobnie jak komputer, tak i smartfon, choćby nie wiadomo jak wspaniały, to tylko kupka elektronicznego złomu, jeśli brak w nim oprogramowania.

Podstawowym oprogramowaniem każdego urządzenia z procesorem, pamięcią i wyświetlaczem jest system operacyjny. To dopiero on decyduje, jakie możliwości ma dane urządzenie i jednocześnie wyznacza jego popularność, mierzoną liczbą dostępnych aplikacji - jako że aplikacje pisane są na określony system operacyjny, a nie "na sprzęt".

Przykładowo, dwa identyczne telefony tej samej firmy mogą być zupełnie różnymi funkcjonalnie urządzeniami, jeśli na jednym producent zainstaluje system Android, a na drugim system Symbian. Aplikacje na Androida nie będą działać na Symbianie i odwrotnie.

Najpopularniejsze smartfonowe systemy operacyjne to:

  • iOS - system firmy Apple (tej od komputerów Macintosh), instalowany w urządzeniach iPhone, iPod Touch, iPad;
  • Android - system firmy Google, niektórzy twierdzą, że wkrótce podbije cały świat. Rzeczywiście, Android jest coraz częściej instalowany w smartfonach m.in. takich firm, jak Huawei, HTC, LG, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, ZTE (a także, co oczywiste, w smartfonach firmy Google);
  • Symbian - system operacyjny open source (czyli bezpłatny i z tzw. otwartym kodem), obecnie najczęściej spotykany w telefonach firmy Nokia. Inne, mniej popularne systemy operacyjne dla telefonów komórkowych to:
  • Bada - system rozwijany przez firmę Samsung;
  • Windows Phone - system firmy Microsoft, następca Windows Mobile, czyli po prostu Windows dla urządzeń przenośnych;
  • BlackBerry - system kanadyjskiej firmy Research in Motion, przeznaczony przede wszystkim do zastosowań biznesowych, instalowany w produkowanych przez nią smartfonach z charakterystyczną, pełną klawiaturą QWERTY. Także w niektórych telefonach innych firm (HTC, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson).